Citigroup: dolar jedyną „bezpieczną przystanią”

opublikowano: 16-09-2022, 07:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Stratedzy Citigroup uważają, że przewartościowany dolar amerykański jest jedynym zabezpieczeniem przed spodziewaną największą destrukcją wartości dla akcjonariuszy od kryzysu finansowego sprzed ponad dekady, informuje Bloomberg.

Stratedzy zwracają uwagę na ujemną korelację dolara i globalnego rynku akcji, którego wartość spadła już o 23 bln USD w 2022 roku. Przekonują, że aby doszło do wyraźnego spadku inflacji potrzebna będzie „głęboka recesja” gospodarki USA, co skutkować będzie długim okresem spadku zysków spółek i przeceną ich akcji. To powoduje, że waluta USA jest jedyną „bezpieczną przystanią” dla inwestorów, przynajmniej do końca tego roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- W świecie, w którym banki centralne agresywnie podwyższają stopy (co jest złe dla obligacji) w celu zacieśniania polityki monetarnej (co jest złe dla akcji) jedynym miejscem schronienia jest dolar w gotówce - głosi raport Citigroup.

Stratedzy prognozują, że indeks dolara osiągnie 111,98 w okresie najbliższych trzech miesięcy, co oznacza wzrost o 2,0 proc. wobec jego obecnej wartości i ustanowienie nowego 20-letniego szczytu. Uważają, że zmiana sytuacji może nastąpić dopiero w przyszłym roku.

- Zakończenie byczego okresu dla dolara wymaga albo zmiany polityki Fed potwierdzonej przez wystromienie krzywej rentowności USA albo odnalezienia dna przez globalne oczekiwania dotyczące wzrostu. Takie tematy mogą pojawić się w 2023 roku, ale nie obecnie – głosi raport Citigroup.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane