Clarida: polityka Fed jest 'w dobrym miejscu i adekwatna'

opublikowano: 09-01-2020, 16:27

Richard Clarida, wiceprezes amerykańskiego Banku Rezerw Federalnych uważa, że polityka pieniężna Stanów Zjednoczonych jest „w dobrym miejscu i adekwatna” do warunków silnego wzrostu, stabilnych cen i silnego rynku pracy.

Polityka pieniężna jest odpowiednia i powinna nadal wspierać trwały wzrost, silny rynek pracy i inflację zbliżoną do naszego symetrycznego celu 2 proc. – powiedział oficjel. Dodał, że jeśli pojawią się czynniki, które w przyszłości spowodują istotną ponowną ocenę prognoz Fed, władze pieniężne zareagują odpowiednio.

Richard Calrida, wiceprezes Fed
Zobacz więcej

Richard Calrida, wiceprezes Fed fot. Bloomberg

Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie na ostatnim posiedzeniu w 2019 r. po trzech kolejnych obniżkach. Clarida określił je jako dokonane „w odpowiednim momencie”. Bank centralny stwierdził w grudniu, że na jakiś czas powstrzyma się od zmian w swojej polityce, mając na uwadze m.in. wybory prezydenckie. Po tej deklaracji inwestorzy nie widzą prawie żadnej szansy na obniżkę stóp w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Ostatnie uwagi Claridy sugerują, że urzędnicy Fed nie widzą potrzeby zmiany stopy procentowej pożyczek w najbliższym czasie.

Gospodarka USA rozpoczyna rok 2020 w dobrym miejscu – powiedział Clarida. Stopa bezrobocia utrzymuje się na najniższym poziomie od 50 lat, inflacja jest bliska celowi 2 proc. zaś wzrost produktu krajowego brutto jest solidny.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu