CMG Komag chce zarobić na biurowcu 21 mln zł

Dominika Malik
opublikowano: 31-05-2001, 00:00

CMG Komag chce zarobić na biurowcu 21 mln zł

CMG Komag z Gliwic zamierza sprzedać 10-kondygnacyjny budynek w Katowicach. Został on wyceniony na ponad 21 mln zł. Zbycie nieruchomości to kolejny element programu przyjętego w 1999 r., dostosowującego instytucję do działalności w warunkach gospodarki rynkowej.

Centrum Mechanizacji Górnictwa Komag z Gliwic, które prowadzi działalność badawczo-rozwojową w dziedzinie mechanizacji górnictwa węgla kamiennego, wystawiło na sprzedaż budynek, położony w centrum Katowic, przy al. Korfantego. Jego cenę ustalono na ponad 21 mln zł.

Zbędny obiekt

Instytucja wydzierżawia 10-kondygnacyjny obiekt około 50 podmiotom gospodarczym. Jego powierzchnia użytkowa wynosi mniej więcej 12,4 tys. mkw. Część parterowa to przede wszystkim powierzchnie handlowe, natomiast kondygnacje spełniają funkcje biurowo-usługowe. W budynku mieści się tylko jedna komórka organizacyjna CMG Komag.

— Sprzedajemy obiekt, ponieważ nie jest on efektywnie wykorzystany. Ponadto jest w złym stanie technicznym. Nie stać nas na jego modernizację — mówi Andrzej Meder, dyrektor CMG Komag.

Przetarg w sprawie zbycia majątku ma odbyć się 5 czerwca 2001 r.

Środki ze sprzedaży nieruchomości mają zostać wykorzystane przede wszystkim na badania rozwojowe, prowadzone w placówce.

— Musimy zainwestować w aparaturę i laboratoria, a także w nasze zakłady innowacyjno-wdrożeniowe — wyjaśnia Andrzej Meder.

Uzyskane fundusze instytucja zamierza przeznaczyć również na oddłużenie zakładu budowy maszyn doświadczalnych, jednej z jednostek CMG Komag.

Wszczęta procedura przetargowa jest kolejnym elementem programu dostosowawczego, przyjętego przez placówkę w 1999 r. Poza wyprzedażą zbędnego majątku, program zakłada również usamodzielnienie poszczególnych jednostek CMG Komag, poprzez przekształcenie ich w spółki.

Samo centrum ma skoncentrować się na podstawowej działalności badawczo-rozwojowej, tworząc ze spółkami holding.

— Pojawiły się trudności w zarządzaniu zakładami dawniej doświadczalnymi, a obecnie produkcyjnymi i remontowymi. Dwa zakłady zostały przekształcone w spółkę. Kopalnię doświadczalną przekazaliśmy Gliwickiej Spółce Węglowej. Od kwietnia 2000 r. spółką jest zakład wydawnictw technicznych, a od września 2001 r. powinien zacząć funkcjonować w tej formie zakład szkoleniowy — tłumaczy Andrzej Meder.

Badania i atestacja

Program został opracowany na lata 1999-2002.

Centrum Mechanizacji Górnictwa Komag zostało wskazane do wykonywania badań i wydawania opinii atestacyjnych dla maszyn i urządzeń górniczych z inicjatywy Wyższego Urzędu Górniczego. Placówka realizuje pełny cykl prac, związanych z uruchomieniem produkcji nowych typów maszyn i urządzeń: przygotowuje koncepcje, projekty, konstrukcje, wykonuje badania laboratoryjne i ruchowe oraz wdrożenia przemysłowe. Prowadzi też badania w zakresie podziemnych i powierzchniowych systemów mechanizacyjnych, technologii dla innych górnictw minerałów i kruszyw. Posiada akredytację Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji do certyfikacji wyrobów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / CMG Komag chce zarobić na biurowcu 21 mln zł