Co czeka rynek w przyszłym tygodniu?

Lesław Kretowicz
23-04-2001, 00:00

Co czeka rynek w przyszłym tygodniu?

Tomasz Stadnik

doradca inwestycyjny Credit Suisse.

Pod koniec ubiegłego tygodnia opublikowane zostały dane GUS i w weekend inwestorzy mieli czas na spokojną analizę wskaźników i zastanowienie się nad strategią na najbliższe sesje. Na parkiecie powinno się uspokoić i raczej nie będzie rewelacji. Prawdopodobnie ten tydzień zdecyduje, czy obecne wzrosty będą kontynuowane i trend ten utrzyma się na dłuższy czas. Tradycyjnie oczy inwestorów skierowane będą na giełdy zachodnie. Mniejsze znaczenie będzie mieć sytuacja za oceanem. W USA jest już nieźle, a ostatnia obniżka stóp procentowych pobudziła aktywność gospodarczą. Teraz należy oczekiwać na podobne decyzje w Europie. Także u nas w tym tygodniu zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. Mimo presji rynku nie powinno być kolejnej obniżki. Jednocześnie jej brak może spowodować nerwowość u mniej odpornych graczy i wyprzedaż akcji.

Benita Mikołajewicz

analityk ING Barings

Znaczący wpływ na zachowanie rynku będzie miała reakcja inwestorów na wyniki kwartalne, ogłoszone pod koniec ubiegłego tygodnia. Oczekiwania nie są wielkie, raczej nie należy spodziewać się dobrych wieści z GUS-u. Dalszy rozwój wydarzeń zależeć będzie od tego, jak bardzo rozczarują one inwestorów i jak bardzo popsują ich nastroje. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jej decyzja także zadecyduje o polityce graczy. Po obniżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych na zachodnich rynkach indeksy idą w górę. Należy mieć nadzieję, że jest to tendencja stała.

Tomasz Ćwintal

analityk DM BPH

Zachowanie naszego rynku determinowane jest przez wydarzenia na Zachodzie. Od początku kwietnia główne indeksy w USA zanotowały intensywne wzrosty. Ostatnia obniżka stóp procentowych mocno wpłynęła na inwestorów. Należy spodziewać się jednak wyhamowania tej tendencji. Nasza giełda jest pochodną rynków zachodnich, więc z zainteresowaniem należy oczekiwać na decyzje RPP — może podobnie jak FED, rada zaskoczy niespodziewaną obniżką stóp. Miałoby to na pewno pozytywny wpływ na nastroje graczy. Interesujące będą działania OFE — około 20 każdego miesiąca otrzymują wpłaty składek i mogą je alokować w akcje. W ostatnim okresie wytyczony został trend wzrostowy i w perspektywie średnioterminowej powinien być kontynuowany. Interesująca jest także rosnąca wartość dużych spółek, np. KGHM i TP SA. Widoczny jest potencjał wzrostowy i wydaje się, że czynniki wewnętrzne, tzn. decyzje Rady Polityki Pieniężnej, inwestycje OFE i zachowanie się dużych spółek, będą miały większy wpływ na naszą giełdę, niż wieści z Zachodu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emerytury / Co czeka rynek w przyszłym tygodniu?