Co dalej z cenami mieszkań? [PODCAST]

opublikowano: 09-12-2022, 06:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Gorący temat nie tylko dla potencjalnych kupujących, ale też deweloperów i analityków.

Mijający rok dał się mocno we znaki całemu rynkowi nieruchomości. Rosnące stopy procentowe i zaostrzona polityka kredytowa banków odcięły wielu Polakom drogę do własnego mieszkania.

Z trudnościami musieli się zmierzyć także deweloperzy, których znikomy popyt zmusił do wstrzymania inwestycji.

Jak będzie w nadchodzących miesiącach i jakich zmian można się spodziewać w cenach za metr – o tym w najnowszym podcaście Pulsu Biznesu.

Warunki mieszkaniowe nad Wisłą już od lat nie napawają optymizmem. Z danych Eurostatu wynika, że polskie mieszkania należą do najbardziej przeludnionych w Europie. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości problem ten będzie jeszcze większy. Rozmawiamy o tym z doktorem Adamem Czerniakiem, wykładowcą ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i dyrektorem ds. badań Polityki Insight.

Marcina Krasonia eksperta rynku mieszkaniowego w Obido i Otodom pytamy o to, co się dzieje z cenami na poszczególnych rynkach i jakich zmian można się spodziewać w nadchodzącym roku.

W dyskusji nie mogło również zabraknąć głosu dewelopera. Zbigniew Juroszek, prezes Atalu, opowiada o problemach, które w minionych miesiącach dały spółkom najmocniej w kość. Ocenia jednocześnie, które z nich mają szansę rozwiązać się w najbliższej przyszłości. Z deweloperem rozmawiamy również o wstrzymanych inwestycjach i o tym, w jakiej perspektywie czasowej mogłyby one ruszyć na nowo. Pojawia się również temat promocji świątecznych – jakie niespodzianki przygotował dla kupujących Atal?

Na koniec Tomasz Puzyrewicz, dyrektor departamentu emisji obligacji w Domu Maklerskim Navigator podsumowuje, do czego może doprowadzić osłabiona kondycja branży deweloperskiej. Wyjaśnia również, czy konsolidacja rynku jest realna i na czym konkretnie miałby polegać ten proces.

Goście:

0'43" Adam Czerniak o przeludnieniu mieszkań

10'12" Marcin Krasoń o cenach za metr

22'18" Zbigniew Juroszek o bolączkach deweloperów

31'40" Tomasz Puzyrewicz o potencjalnej konsolidacji rynku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane