Co dalej z EURUSD?

  • Anna Wrzesińska
17-11-2014, 11:39

Piątkowe dane z USA potwierdziły dobrą kondycję gospodarki amerykańskiej.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 0,3% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2% m/m. Lepsze niż oczekiwano były dane dotyczące sprzedaży detalicznej bez aut, które w poprzednim miesiącu także wzrosły powyżej prognoz, dokładnie o 0,3% licząc miesiąc do miesiąca. USD zaczął silnie zyskiwać  na wartości w reakcji na te dane. Pozytywnie zaskoczył także wstępny odczyt indeksu nastrojów amerykańskich konsumentów. Wskaźnik Uniwersytetu Michigan wzrósł w listopadzie do 89,4 pkt. z 86,9 pkt. w poprzednim okresie. Konsensus rynkowy zakładał wzrost do 87,5 pkt. Drugi dobry odczyt z gospodarki amerykańskiej tym razem nie przełożył się na aprecjację dolara, a wręcz w kolejnych godzinach nastąpiła wyprzedaż USD. To może być sygnałem, że potencjał spadkowy na EURUSD chwilowo się wyczerpał w oczekiwaniu na notatki z ostatniego posiedzenia FOMC, które zostaną opublikowane jeszcze w tym tygodniu. W dalszym umocnieniu dolara nie pomogły także słowa James’a Bullard’a, który wskazywał na to, że stopy procentowe najprawdopodobniej wzrosną w przyszłym roku, a dokładny czas zacieśniania polityki monetarnej będzie zależał od napływających danych. Co więcej szef Oddziału w St. Louis powiedział, że niska inflacja nie jest czynnikiem wystarczającym do tego, by utrzymywać stopy procentowe blisko poziomu zero.  Jeśli dzisiejsze dane nt. indeksu aktywności w sektorze przemysłowym NY Empire State oraz produkcji przemysłowej będą lepsza i nie przyczynią się do wzrostu wartości USD, to korekta wzrostowa na eurodolarze może się rozszerzyć.

Opublikowane dziś w nocy dane z Japonii odnośnie tempa wzrostu gospodarczego rozczarowały. W trzecim kwartale japoński PKB nieoczekiwanie spadł o 0,4% w ujęciu kwartalnym, notując kolejny kwartał z rzędu spadek, po tym jak w drugim kwartale PKB skurczył się o 1,9% licząc kwartał do kwartału.  Dane mocno zaniepokoiły i mocno rozminęły się z konsensusem rynkowym, który zakładał wzrost dynamiki PKB o 0,5% w ujęciu kwartalnym.  Co więcej słabsze dane z gospodarki państwa Kwitnącej Wiśni mogą opóźnić planowaną na przyszły rok kolejną podwyżkę podatku od sprzedaży. W reakcji na dane nastąpił wzrost awersji do ryzyka i umocnienie się waluty japońskiej. Skutkiem tego był powrót para USDJPY w okolice 115,50. Należy pamiętać, że silny trend wzrostowy dominuje na tej parze, tak więc niższe poziomy cenowe mogą stać się dobrą okazją do wznawiania pozycji zgodnych z długoterminowym trendem.

EURUSD

Piątkowe dane z gospodarki amerykańskiej tylko chwilowo umocniły dolara. Para wybroniła wsparcie w rejonie 78,6% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 1,2357. Obecnie poziom 1,2388 wyznacza krótkoterminowe wsparcie. Wyjście powyżej strefy oporu 1,2515/30 stało się impulsem do rozszerzenia korekty wzrostowej w okolice poziomu cenowego 1,2576, gdzie znajduje się maksimum lokalne z 4 listopada 2014 roku. W tym rejonie przebiega także 41,4% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 1,2886. Ważny opór w rejonie 1,2575 jak na razie został wybroniony i uaktywnił kupujących walutę amerykańską. EURUSD wsparł się na 50-okresowej średniej EMA na wykresie H4.  W przypadku ewentualnego wyjścia powyżej oporu w rejonie 1,2575 wrośnie ryzyko testowania okolic 1,2620.

USDCHF

Ostatnie spadki na USDCHF wyhamowały w okolicy istotnego geometrycznego oporu w rejonie 0,9540/50. Strefa ta wynika z 50% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 0,9359  oraz z projekcji 161,8% całości maksymalnej korekty spadkowej z poziomu 0,9558 w całym impulsie wzrostowym rozpoczętym w dniu 15 października 2014 roku. Para powróciła do wzrostów a techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość powrotu kursu w okolice 0,9690, gdzie znajdują się ostatnie maksima lokalne. Ewentualne wybicie dołem i zejście poniżej wspomnianego wsparcia zaneguje scenariusz zakładający kontynuację wzrostów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Co dalej z EURUSD?