Co druga firma płaci gotówką

opublikowano: 17-10-2018, 22:00

Im mniejsza firma, tym wybiera bardziej tradycyjne formy rozliczeń. Tylko 30 proc. MŚP używa kart płatniczych.

Polskie firmy z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw najczęściej rozliczają wydatki służbowe wykorzystując tradycyjny przelew — tak wskazało aż 60,5 proc. podmiotów, które wzięły udział w badaniu „Obrót bezgotówkowy w MŚP”, przeprowadzonym przez IBRIS na zlecenie spółki Diners Club Polska. Popularną formą regulowania płatności w MŚP jest również gotówka — sięga po nią co drugi przedsiębiorca. Jej udział w wydatkach służbowych zależy jednak od wielkościfirmy. Najczęściej korzystają z niej mikroprzedsiębiorstwa — na taką formę płatności wskazało blisko 58 proc. ankietowanych z tej grupy — oraz małe firmy (43,5 proc.). Z kolei wśród średnich przedsiębiorstw gotówkę stosuje zaledwie co piąta.

Znacznie mniej ankietowanych podmiotów do rozliczania wydatków służbowych używa plastiku (30 proc.). Przy tym najczęściej przedsiębiorcy wybierają karty kredytowe (ponad 15 proc.) i debetowe (12 proc.). Z kart przedpłaconych korzysta zaledwie 2,3 proc. respondentów.

Autorzy badania sprawdzili także, czym najczęściej kierują się przedsiębiorcy przy wyborze karty kredytowej. Okazuje się, że najważniejsze dla nich jest to, czy mogą mieć internetowy dostęp do niej, który umożliwi kontrolę wydatków (45 proc.). Równie ważna jest wysokość oprocentowania kredytu w karcie (na ten aspekt zwraca uwagę 41 proc. badanych). Dla 39 proc. przedsiębiorców istotna jest również długość okresu bezodsetkowego.

— W zależności od oferty może on sięgać nawet 59 dni. Dla firm oznacza to de facto darmowe finansowanie przez dwa miesiące. Po jego zakończeniu możliwe jest natomiast skorzystanie z kredytu karty, który także może być korzystny — mówi Paweł Kałudow z Diners Club Polska.

Blisko co czwarty badany zwracał uwagę na pakiet usług dodanych, takich jak ubezpieczenie czy ułatwienia w podróży służbowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy