Co może stymulować rozwój polskiej gospodarki?

k
10-01-2006, 00:00

Do redakcji nadszedł list, a nawet kilka, od zdezorientowanych instytucji, które otrzymały pismo, datowane na 5 stycznia 2006, tak więc wtedy jeszcze od pani minister Teresy Lubińskiej, dotyczące... No właśnie, czego? Tego instytucje nie wiedzą i postanowiły podzielić się z nami tą wątpliwością. I poradzić się innych: co z tym fantem zrobić. Ponieważ my też nie wiemy, publikujemy pismo. Może ktoś pomoże odpowiedzieć na pytanie: co autor, a raczej autorka, miała na myśli?

Szanowna/-y Pani/-e

Priorytetem rządu Premiera Kazimierza Marcinkiewicza jest zapewnienie bezpieczeństwa i dobrobytu wszystkim obywatelom RP, zgodnie z programem „Solidarnej Polityki Gospodarczej”. Wydaje się, że dla większości społeczeństwa jest to również sprawa pierwszoplanowa, zwłaszcza że ogromny potencjał Polski nie przekłada się jeszcze na poziom dobrobytu poszczególnych jej mieszkańców. Jako przykład można podać fakt, że siła nabywcza obywateli naszego kraju stanowi poniżej 50 proc. średniej UE, podczas gdy potencjał intelektualny i zdolnościowy polskiego społeczeństwa jest znacznie wyższy od przeciętnej w Unii.

Aby program gospodarczy mógł naprowadzić Polskę na tory efektywności, niezbędna jest kompleksowa oraz interdyscyplinarna analiza istniejącego systemu podatkowego i parapodatkowego, która umożliwi zaproponowanie właściwych zmian. Aby zapewnić jak największą skuteczność zmian, rząd stara się zagwarantować wysoką sprawność działania jego organów, zakładającą elastyczność i wieloaspektowość w zarządzaniu państwem.

Jednocześnie konieczne jest zaktywizowanie potencjału tkwiącego w polskim społeczeństwie na rzecz wzrostu gospodarczego.

W celu połączenia sił w pracach dla dobra wspólnego całego społeczeństwa polskiego zapraszamy Państwa do współudziału przy analizie systemu podatkowego i parapodatkowego. Dzięki Państwa ogromnej wiedzy, doświadczeniu, aktywnemu podejściu i pozytywnemu nastawieniu możemy wspólnie wiele dla Polski i jej obywateli zrobić. Stąd nasza propozycja zaangażowania się i podjęcia merytorycznej współpracy, która opierać się będzie głównie na wymianie informacji, a także dzieleniu się z nami Waszą wiedzą praktyczną — sugestie, spostrzeżenia, uwagi odnośnie realizowanych lub planowanych rozwiązań społeczno-gospodarczych. Zakładamy ponadto, że będzie między nami funkcjonował ciągły przepływ informacji oparty przede wszystkim na kontaktach telefonicznych i mailowych. Dla potrzeb przedsięwzięcia uruchamiamy również specjalną stronę internetową, gdzie aktywna będzie grupa dyskusyjna. Będziemy bardzo wdzięczni, gdyby mogli Państwo wysłać do nas propozycje wszelkich zmian, które Waszym zdaniem należałoby wprowadzić, aby stymulować rozwój gospodarczy kraju. Proponowane zmiany prosimy pogrupować w następujących 4 kategoriach:

- Zmiany systemu podatkowego (struktury podatków),

- Zmiany systemu parapodatkowego (składki, koszty pracy itp.),

- Zmiany dotyczące uproszczenia systemu podatkowego i parapodatkowego (funkcjonowanie systemu — ilość, skomplikowanie dokumentacji, wykładnie, odpowiedzialne urzędy itp.),

- Pozostałe zmiany.

Propozycje bardzo prosimy przekazać koordynatorowi projektu „Podatki i rozwój” dr hab. Alberto Lozano Platonoff, pocztą (...) lub drogą elektroniczną (...). W przypadku wątpliwości prosimy kontaktować się z nami pod numerem telefonu (...).

Bardzo prosimy o przeanalizowanie zagadnień w sposób jak najbardziej otwarty i skonkretyzowany. W założeniu należy odpowiedzieć sobie na pytanie: co może stymulować rozwój polskiej gospodarki, zarówno na szczeblu krajowym i międzynarodowym, jak i regionalnym i lokalnym — począwszy od przedsiębiorstw, a na gospodarstwach domowych kończąc. Jednocześnie serdecznie Państwa zapraszam na spotkanie robocze, które odbędzie się 11 stycznia 2006 r. w godzinach od 13.30 do 16.00 w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 w Warszawie.

Liczymy na owocną współpracę na rzecz Polski.

prof. Teresa Lubińska

Minister Finansów RP

Od redakcji: O co tu chodzi? Czy o stworzenie programu ministerstwa finansów, broszury propagandowej, czy jeszcze o coś innego. No i czy sprawa, wobec dynamicznego rozwoju zdarzeń i dymisji pani minister, jest jeszcze aktualna?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: k

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Co może stymulować rozwój polskiej gospodarki?