Co można zyskać w rekrutacji dzięki psychometrii

opublikowano: 16-05-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Firmy poświęcają dużo czasu i pieniędzy na znalezienie odpowiedniego pracownika. Jak testy psychometryczne mogą pomóc zoptymalizować poszukiwania?

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • czym są testy psychometryczne
  • jak pomagają firmom w poszukiwaniu kandydatów do pracy
  • czy mogą być wykorzystywane we wszystkich branżach

Celem pracodawców jest efektywna rekrutacja - dlatego wykorzystują różne metody, które pozwolą im pozyskać pracownika z najbardziej pożądanymi umiejętnościami. Jedną z nich są badania psychometryczne, czyli testy przeprowadzane na kartce papieru lub komputerze, które pozwalają określić cechy osobowości i umiejętności konkretnej osoby. Stosowane są one głównie w pierwszych etapach rekrutacji, w celu zawężenia grona osób najlepiej pasujących do stanowiska pracy. Obejmują kilka obszarów tematycznych, umożliwiając ocenę inteligencji, umiejętności numerycznych, werbalnych i logicznych.

– W dużych międzynarodowych organizacjach takie testy są standardem. Zwiększająca się świadomość polskich pracodawców na temat kosztów, jakie generuje rotacja spowodowana niedopasowaniem kandydata do zespołu, obowiązków i samej organizacji powoduje, że jeszcze nieśmiało, ale coraz częściej sięgają po psychometrię – mówi Katarzyna Janusz, dyrektor HR w firmie Pivotal Polska.

Dodatkowe możliwości:
Dodatkowe możliwości:
Poza standardowymi metodami rekrutacyjnymi dobrze korzystać z narzędzi pomocniczych. Ułatwią one rekrutującemu podjęcie optymalnej decyzji.
Adobe Stock

Szybsza selekcja

Testy psychometryczne przygotowuje psycholog bądź zespół badaczy składający się np. z socjologa, statystyka, trenera karier i psychometry. Osoby poddawane badaniom powinny wyrazić pisemną zgodę na ich przeprowadzenie oraz otrzymać pełną informację o przebiegu procesu: celu testu, jego formule i konsekwencjach. Przedsiębiorstwo przeprowadzające badanie nie może udostępniać wniosków osobom postronnym, a kandydaci mają prawo wglądu do ich wyników.

– Zadaniem testów jest przyspieszenie selekcji kandydatów oraz wsparcie rekrutera w podjęciu obiektywnej decyzji co do danego aplikującego. Długofalowo mają obniżać w firmie rotację wynikającą z niedopasowania kandydata do stanowiska pracy – mówi Filip Sobel, prezes firmy Staffly.

Poznaj program kongresu HR Summit 2023 >>

Według ekspertów narzędzie to można wykorzystywać podczas kwalifikacji do każdej branży. Dobór odpowiedniego testu zależy od obowiązków, jakie miałby wykonywać potencjalny kandydat.

– W IT, sektorze naukowym i tych, w których niezbędne są umiejętności techniczne i technologiczne, będziemy badali rozumowanie logiczne, zaś testy umiejętności wykorzystamy przy ocenie szybkiego reagowania na nowe zadania, np. w dziale finansowym. Sprzedaż i marketing cechują się pracą pod presją czasu, dlatego nimi sprawdzimy zdolności do szybkiej adaptacji w zmiennym środowisku i kompetencje komunikacyjne – wylicza Katarzyna Janusz.

Dlaczego CV nie wystarcza

Niektórzy kandydaci zamieszczają w dokumentach aplikacyjnych dane, których wiarygodność może budzić wątpliwości. Podczas ich weryfikacji oraz w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej zespół rekrutujący bazuje wyłącznie na swoich odczuciach. Zdarza się, że aplikująca osoba ma bogate doświadczenie, a mało wyraziste CV, które obniża jej wartość. Dlatego standardową procedurę dobrze jest urozmaicać dodatkowymi narzędziami rekrutacyjnymi.

– Decyzja o wyborze kandydata na podstawie rozmowy i dokumentów nie daje gwarancji, że to najbardziej odpowiednia i kompetentna osoba. Testy psychometryczne są obiektywne i ograniczają do minimum przypadkowość. Dlatego dzięki weryfikacji i oszacowaniu potencjału kandydatury na podstawie badania wszyscy aplikujący mają równe szanse – konkluduje Katarzyna Janusz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane