Co myśli rynek?

Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers DM
opublikowano: 09-02-2010, 16:23

Za nami cztery kolejne tygodnie spadków na  rynkach akcji – zarówno w Polsce jak i USA. Czy zatem czas rozpocząć "łapanie noży"? Od strony technicznej sytuacja byków nie wygląda najlepiej, ale jeśli spadki będą zbyt głębokie na rynku powinien pojawić się długoterminowy kapitał.

Powoli można już podsumować sezon wyników amerykańskich spółek za miniony kwartał. Odniesienie do ostatniego kwartału 2008 roku musiało dać imponującą poprawę, gdyż był to prawdopodobnie najgorszy kwartał w powojennej historii spółek. Okazuje się jednak, iż miniony kwartał był znacznie lepszy niż oczekiwał rynek. Po opublikowaniu wyników przez 71 proc. spółek wchodzących w skład indeksu S&P500, agencja S&P szacuje, iż zyski operacyjne były o 8,7 proc. wyższe od wcześniejszych szacunków. Podczas gdy 59 proc. podmiotów pozytywnie zaskoczyło rynek wynikiem operacyjnym, aż 75 proc. podało wyższą sprzedaż, a to właśnie o poziom przychodów obawiali się inwestorzy. Wskaźnik cena do zysku operacyjnego dla całego indeksu (liczony cztery kwartały wstecz) obniżył się do 19,55. To ciągle wysoko, ale jeśli szacunki wyników agencji na pierwszy kwartał 2010 potwierdzą się, to przy obecnym poziomie indeksu czeka nas dalszy spadek indeksu do 16,54. A to już niewiele więcej niż minimum z całej poprzedniej dekady, 15,54 odnotowane w drugim kwartale 2006 roku. Należy wziąć pod uwagę również poziom stóp procentowych, który obecnie jest znacznie niższy.

To wszystko mogłoby sugerować, iż głębsza korekta powinna przyciągnąć kapitał czekający na atrakcyjne wyceny. Te bowiem poprawiają się nie tylko wraz ze spadkami cen akcji, ale także wraz z coraz lepszymi wynikami. Na moment obecny już spadek indeksu do wsparcia na  1025 pkt. daje atrakcyjne poziomy wycen. Spadek do czerwcowych szczytów (957 pkt.), czyli to co na moment obecny wydaje się czarnym scenariuszem, dałby już najniższy poziom wycen od ostatniego kwartału 1994 roku.    

Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers DM

Polecane