Co o twoim CV powiedziałby profesjonalny grafik?

AR
opublikowano: 01-05-2015, 19:34

Karierowe faux pas można popełnić już na etapie edytowania CV. I nie chodzi tylko o błędy ortograficzne. Okazuje się, że każdy szczegół ma tu ogromne znaczenie: nawet czcionka. Których stylów nie wybierać pod żadnym pozorem?

 „Życiorys napisany w Times New Roman można porównać tylko z sytuacją, gdy na rozmowę kwalifikacyjną przychodzisz w szortach” – pisze Bloomberg. Czcionka we współczesnym świecie, w którym dominuje kultura wizualna, jest naprawdę ważna, gdy starasz się o nową pracę. Tak jak ubranie i sposób mówienia – jest „formą ekspresji” i przedłużeniem… twojego wizerunku. 

Bloomberg zapytał trzech profesjonalnych typografów, w tym ekspertów od przygotowywania CV na zlecenie, z których opcji edytorów tekstowych lepiej nie korzystać, a które są jak najbardziej wskazane. 

Jeśli aspirujesz do nowej posady pod żadnym pozorem nie stosuj czcionek z pozoru przykuwających uwagę, ale w banalny sposób. Poza Times New Roman, której jedyną wadą jest po prostu jej powszechność, należy wystrzegać się m.in. czcionek stylizowanych na pismo ręczne – np. Zapfino (są nieczytelne), przypominających pismo maszynowe – np. Courier (pisanie na maszynie jest już passe), ani komiksowych – np. Comic Sans (CV to nie komiks, tylko dokument). Jednym słowem – tych, które w jakiś sposób się wyróżniają.  

Jakim stylem napisać zatem poprawny życiorys? Królową czcionek w ocenie ekspertów okazała się Helvetica. Ich zdaniem jest najbezpieczniejsza i odpowiednio „biznesowa” – najwyraźniej nadaje kartce papieru ten korporacyjny sznyt. 

–  Helvetica nie sieje zamieszania, nie pochyla się w żadnym kierunku. Kojarzy się z profesjonalizmem, prostodusznością i szczerością” – mówi Brian Hoff, dyrektor kreatywny Brian Hoff Design, firmy projektującej strony internetowe.  

Żeby nadać klasę swojemu CV można też użyć Proxima Nova, Didot albo Garmond  – wynika z artykułu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Co o twoim CV powiedziałby profesjonalny grafik?