CO PISZĄ O POLSCE

DI
opublikowano: 08-09-2009, 00:00

Komentując osiągnięcie przez Polskę najwyższego wskaźnika wzrostu gospodarczego w całej Unii Europejskiej, niemiecki dziennik napisał, iż pejoratywne określenie "polnische Wirtschaft" (polska gospodarka) nabiera pozytywnego wydźwięku. "Jako jedyny kraj europejski Polska mogła przejść bez recesji kryzys (...). Jej PKB wzrósł w II kw. w porównaniu z poprzednim o 1,1 proc., dla całego roku Commerzbank Dresdner Kleinwort oczekuje jednoprocentowego wzrostu — co oznacza 14 lat trwałego wzrostu. Płace rosną, a prywatna konsumpcja jest stabilna" — głosi artykuł, zatytułowany "Polska jest nowym wzorowym uczniem Europy".

Zdaniem ekspertów, jest to zasługa NBP, który w 2001 r. w obawie przed rosnącym zadłużeniem państwa, inflacją i przegrzaniem gospodarki stłumił wzrost poprzez podniesienie stóp. "W rezultacie rozwinął się zdrowy sceptycyzm wobec nadmiernego zadłużania się, zarówno u obywateli, jak i w bankach".

"Die Welt", 7 września 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu