Co piszą o Polsce

DI, PAP
opublikowano: 23-05-2012, 00:00

Cud po sąsiedzku

Niewiele jest na świecie takich historii sukcesu jak historia Polski po zmianie ustroju — napisał niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, który opublikował obszerny artykuł o Polsce przed EURO 2012, tytułując go „Cud po sąsiedzku”. Według „Spiegla”, symbolem zmiany, jaka dokonała się w Polsce, może być Stadion Narodowy w Warszawie.

„Powstały z ruin jest więcej niż konstrukcją budowlaną. Jest symbolem. Dzięki superstadionowi Polska chce pokazać światu nową twarz, udowodnić, że przezwyciężyła cienie przeszłości: zbrodnie nazistów, komunistyczny ucisk i bezładny kapitalizm czasu transformacji” — napisał tygodnik. Przypominając o dobrych wskaźnikach gospodarczych, „Spiegel” napisał: Jakkolwiek wypadnie EURO 2012, Polacy są już mistrzami Europy pod względem wskaźników wzrostu w minionej dekadzie”. Powodzenie transformacji w Polsce jest najbardziej widoczne, gdy porówna się ją z innymi krajami bloku wschodniego, „np. z autorytarnie rządzoną Ukrainą, drugim współgospodarzem piłkarskich EURO 2012". „Wzorowy uczeń i niegrzeczny chłopiec” — ocenił „Spiegel” dwa państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu