Comarch gładko wchodzi w ZUS

opublikowano: 26-04-2018, 22:00

Proces przejęcia przez krakowską spółkę opieki nad największym systemem informatycznym w kraju przebiega bez większych perturbacji.

Po prawie dwóch miesiącach od podpisania przez Comarch wartego 242 mln zł kontraktu na utrzymanie kompleksowego systemu informatycznego ZUS proces przejęcia usług jest realizowany zgodnie z harmonogramem umowy.

Zobacz więcej

Fot. Andrzej Bogacz-FORUM

— Obecnie zakończył się pierwszy etap — przedstawiliśmy koncepcję przejmowania usług oraz dostarczyliśmy listę 80 pracowników zgodnie z wymaganymi umową kompetencjami. ZUS zaakceptował pierwszy etap planu przejęcia i teraz przystępujemy do kolejnego etapu, czyli dekompozycji poszczególnych usług w systemie — mówi „PB” Paweł Prokop, wiceprezes Comarchu.

Z naszych informacji wynika, że wśród pracowników zgłoszonych przez Comarch do ZUS jest tylko jedna osoba, która w ostatnim czasie pracowała przy systemie po stronie Asseco. Natomiast duża część nowej załogi to osoby, które w przeszłości pracowały dla rzeszowskiej firmy. Obecnie Comarch realizuje uzgodniony z ZUS plan prac, przeprowadzając we współpracy z pracownikami zakładu szczegółową inwentaryzację elementów usług, które będą świadczone przez zespół projektowy.

— W trakcie tych prac weryfikowana będzie m.in. potrzeba uzupełnienia przez dotychczasowego wykonawcę zidentyfikowanych braków — czy to w kodach źródłowych, czy w dokumentacji — mówi wiceprezes.

Jego zdaniem, celem jest nie tylko wywiązanie się z umowy, ale również wsparcie ZUS w uniezależnieniu po zakończeniu umowy od jakiegokolwiek wykonawcy. Zakład ma posiadać komplet wiedzy, dokumentacji, kodów oraz narzędzi niezbędnych do utrzymania swojego systemu IT. Pomimo początkowych naturalnych obaw z obu stron, współpraca między Comarchem a zespołem projektowym ZUS ułożyła się sprawnie.

— Widać wyraźnie, że po stronie ZUS jest nastawienie na partnerską współpracę i wspólny sukces projektu — mówi Paweł Prokop.

Problemy, które do tej pory się pojawiały, nie zaskoczyły informatycznej spółki.

— W projekcie mamy oczywiście do czynienia z wieloma typowymi operacyjnymi problemami, którymi zarządzamy na bieżąco wraz z kierownictwem projektu po stronie ZUS. Wszyscy pamiętamy, że jest to bezprecedensowy w skali kraju projekt przejęcia utrzymania strategicznego bardzo dużego systemu IT przez nowego wykonawcę po 20 latach utrzymywania przez dotychczasowego — mówi wiceprezes.

Równolegle Comarch finalizuje prace nad zbudowaniem u siebie środowiska testowego. Comarch umowę z ZUS podpisał 2 marca. Na pełne przejęcie systemu ma rok. Do czasu przejęcia nie będzie otrzymywał wynagrodzenia. Do końca czerwca może korzystać z transferu wiedzy od obecnego wykonawcy w postaci 100 osobodni. Zapowiada, że planuje je wykorzystać.

308 Tyle dni pozostało Comarchowi do czasu pełnego przejęcia utrzymania kompleksowego systemu informatycznego ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu