Comarch i Emax walczą o 220 mln

Mariusz Zielke
opublikowano: 22-05-2006, 00:00

Wkrótce resort edukacji otrzyma oferty na dostawę sprzętu i pomocy dydaktycznych do szkół w całym kraju. Kolejka będzie długa.

Comarch i Emax to dwie giełdowe spółki, które rywalizują o kontrakty na dostawę pomocy dydaktycznych i sprzętu (w tym komputerów) dla szkół specjalnych i integracyjnych. Jest o co walczyć, bo w czterech przetargach rozstrzyganych obecnie w resorcie edukacji można zarobić łącznie aż 220 mln zł. Obie firmy, w konsorcjach z producentami pomocy, zostały dopuszczone do złożenia ofert we wszystkich konkursach. Będą rywalizować z firmami specjalizującymi się w tego typu dostawach, m.in. z Elboksem (wygrał dwa wcześniejsze przetargi na dostawę pomocy za blisko 90 mln zł), Young Digital Planet czy Harpo. W przetargach wystartują także inni dostawcy specjalizujący się w sprzęcie informatycznym, m.in.: Koncept, MCSI, OFEK czy Aram (spółka zależna giełdowego Computerlandu).

Pośpiech wskazany

Oferty we wszystkich przetargach powinny wpłynąć jeszcze w maju. Resort będzie się spieszył z rozstrzygnięciem konkursów, gdyż zamówienia należy zrealizować do końca sierpnia. W przeciwnym razie pieniądze mogą przepaść.

Zamówienia są finansowane w znacznej części z Europejskiego Funduszu Społecznego. Z tego funduszu resort edukacji otrzymał również środki na wyposażenie wszystkich polskich szkół w pracownie internetowe. Program obejmujący również pracownie dla bibliotek i centrów kształcenia na łączną wartość aż 1,5 mld zł. W tym przypadku resort także musi się spieszyć, gdyż pieniądze należy wykorzystać do końca 2006 r., a z wyliczeń „PB” wynika, że na razie wydano 500 mln zł. Opóźnienia wynikały głównie z problemów z przeprowadzeniem przetargów przez resort. Narzekano głównie na procedury i protesty firm, te odbijały pałeczkę, twierdząc, że resort źle przygotowuje przetargi.

Wysyp przetargów

Poza pomocami dydaktycznymi i komputerami, dzięki unijnym pieniądzom resort edukacji szkoli nauczycieli i wyposaża specjalne pracownie do przeprowadzania egzaminów zawodowych. Łącznie budżety zakończonych i rozgrywanych w tej chwili przetargów wynoszą około 1 mld zł. Przeprowadzono blisko 50 przetargów, kilkanaście jest w trakcie rozstrzygania.

Najwięcej w konkursach w tym resorcie zarobiły dotąd firmy IT, w tym: Comarch, ABG, Bull, Emax, dostawcy komputerów: NTT, Action i Immobilia oraz dostawcy pomocy dydaktycznych: Elbox i Young Digital Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane