Compensa: emisja dla inwestora

Tomasz Furman
opublikowano: 11-01-2001, 00:00

Compensa: emisja dla inwestora

Dzisiaj odbędzie się NWZA Towarzystwa Ubezpieczeniowego Compensa, które ma podjąć decyzję o emisji od 2 do 4 mln walorów przeznaczonych dla dominującego akcjonariusza, tj. Hamburg Mannheimer.

Emisja walorów Compensy odbędzie się w pewnym stopniu kosztem drobnych akcjonariuszy, ponieważ w celu skierowania wszystkich walorów X emisji do wybranego inwestora, spółka musi wyłączyć prawo poboru dla obecnych udziałowców. Nie powinno być jednak z tym żadnych problemów, gdyż hamburski podmiot ma już prawie 7,82 mln akcji Compensy, uprawniających do dysponowania 96,82 proc. głosów na WZA. Taki udział udało mu się osiągnąć dzięki dwóm transakcjom zrealizowanym zaledwie kilka tygodni temu. Najpierw Hamburg Mannheimer kupił 10,43 proc. akcji od BPH, a następnie w ramach ogłoszonego wezwania zawarł odpowiednią transakcję z Mostostalem Export. Ten drugi sprzedał 24,82 proc. papierów, co oznacza, że drobnym inwestorom pozostało niewiele ponad 280 tys. walorów. Efektem wyjścia z inwestycji obu akcjonariuszy będą zmiany w składzie rady nadzorczej, które również są przewidziane w porządku obrad najbliższego NWZA.

Podstawowym celem emisji nowych akcji jest konieczność szybkiego uzyskania środków niezbędnych do spełnienia wymogów dotyczących pokrycia wskaźników bezpieczeństwa. Sytuacja finansowa ubezpieczyciela jest na tyle zła, że musi ona obecnie realizować program naprawczy. Tylko w trzecim kwartale 2000 r. Compensa wygenerowała 19,25 mln zł straty netto, podczas gdy rok wcześniej na minusie było zaledwie 3,46 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Compensa: emisja dla inwestora