Compensa: HM chce kupić wszystkie akcje

Robert Grzeszczuk
27-12-2000, 00:00

Compensa: HM chce kupić wszystkie akcje

Hamburg-Manheimer AG wezwał do sprzedaży 2 939 907 akcji zwykłych i 200 000 akcji imiennych Towarzystwa Ubezpieczeniowego Compensa, uprawniających łącznie do wykonywania 44,27 proc. głosów na WZA spółki. Walory imienne, z których każdy uprzywilejowany jest co do głosu w stosunku 1 do 5 inwestor wycenił na 45,11 zł za pojedynczy papier. W przypadku akcji zwykłych jest to 20 zł za walor.

Cena ta jest nieznacznie wyższa od minimalnej, jaką mogli zaoferować Niemcy. Średnia z sześciu ostatnich miesięcy, która stanowi podstawę jej określenia wynosi 19,41 zł. Mimo to, należy się raczej spodziewać, że wezwanie Hamburg-Manheimer zakończy się pełnym sukcesem. Na rachunku tego inwestora znajduje się obecnie 4 958 928 papierów Compensy, stanowiących 61,23 proc. jej kapitału akcyjnego i uprawniających do wykonywania 55,72 proc. głosów na WZA. On też jako jedyny objął we wrześniu 3 mln akcji IX emisji ubezpieczyciela. Walory uprawniające do prawie 10 proc. głosów na walnym posiada też jedna ze spółek zależnych HM. To ona w ubiegły piątek odkupiła w pakietówce od Banku Przemysłowo-Handlowego 846 379 walorów ubezpieczyciela. W przeprowadzonej transakcji pojedynczy papier Compensy został wyceniony na 22,5 zł.

Na wezwanie odpowie również Mostostal Export. Jego zaangażowanie w Compensę od dawna budzi szereg wątpliwości. Podobnie, jak w przypadku kilku innych spółek, w których pozostaje on wiodącym akcjonariuszem. Po ostatniej emisji, objętej w całości przez Hamburg-Manheimer, Mostostal Export pozostaje nadal właścicielem 1 809 060 akcji zwykłych oraz 200 000 akcji uprzywilejowanych TU Compensa, gwarantujących 31,57 proc. głosów na WZA towarzystwa. Zatem do skupienia z rynku pozostaje tylko 284 468 papierów ubezpieczyciela uprawniających do 3,2 proc. głosów na WZA.

Mostostal Export, dzięki sprzedaży akcji Compensy, będzie mógł wykazać zysk na tej transakcji. Biorąc pod uwagę ceny zaproponowane w wezwaniu przez Niemców, posiadane przez ME udziały zapewnią uzyskanie nieco ponad 45,2 mln zł. Tymczasem w jego księgach wartość bilansowa tych papierów wynosi około 36 mln zł. W ten sposób Compensa przestanie też obciążać skonsolidowane wyniki holdingu.

Prawdopodobnie gdyby nie Niemcy, Compensa podzieliłaby los Polisy. Na dodatni wynik spółki przyjdzie jednak jeszcze poczekać kilka lat. Walka o klienta między towarzystwami spowodowała spadek prowizji uzyskiwanych przez te firmy. Pogorszenie wyników odczuły także największe na rynku PZU i Warta. W ciągu trzech pierwszych kwartałów tego roku towarzystwa majątkowe zebrały 9,5 mld zł składek, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Wypłaciły jednak 5,5 mld zł świadczeń i odszkodowań, co w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku oznacza wzrost o 16,6 proc.

W przypadku Compensy, której udział w rynku ubezpieczeń majątkowych kształtuje się obecnie na poziomie 2 proc., narastająca strata netto po trzech kwartałach wynosi prawie 52 mln zł, czyli ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Na koniec września przypis składki brutto wyniósł 181,6 mln zł, podczas gdy przed rokiem było to 249,7 mln zł. Wpływ na pogorszenie tego wyniku miały przede wszystkim ubezpieczenia komunikacyjne, z których przychody zmalały o 58 proc. Zmniejszenie sprzedaży tych polis spowodowało spadek o 27 proc. przypisu składki brutto z ubezpieczeń NNW, stanowiących 11 proc. w składce zarobionej oraz zahamowanie sprzedaży ubezpieczeń majątkowych. Towarzystwo odnotowało jedynie 40-proc. wzrost sprzedaży ubezpieczeń finansowych. Nie były one jednak w stanie zrekompensować obniżenia wpływów z innych grup ubezpieczeń. Spadek przypisu składki był dwukrotnie większy, niż zakładał krótkoterminowy plan wypłacalności zatwierdzony przez PUNU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Compensa: HM chce kupić wszystkie akcje