Cook: Przystąpienie Polski do UE bardzo ważne

29-05-2003, 18:42

Bruksela (PAP) - Były szef brytyjskiej dyplomacji Robin Cook, który 31 marca 1998 roku otwierał negocjacje z Polską w imieniu Unii Europejskiej, uważa, że przystąpienie Polski do UE jest bardzo ważne dla obu stron i że bez Polski poszerzenie Unii byłoby niepełne.

"Jest bardzo ważne dla Polski i dla Europy, żebyśmy zakończyli proces przystępowania Polski do Unii Europejskiej. Jako minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii przewodniczyłem Radzie UE, kiedy zaczynaliśmy negocjacje z Polską, i bardzo chciałbym, żeby ten proces zakończył się teraz pomyślnie" - podkreślił Cook w rozmowie z PAP w Brukseli.

Jego zdaniem, wejście do Unii będzie korzystne dla Polski przede wszystkim dlatego, że "otworzy przed Polakami nowe możliwości gospodarcze związane z inwestycjami i handlem, da im prawo udziału w największym jednolitym rynku na świecie i w największej unii niezależnych państw w historii świata. Zapewni to Polsce nową pozycję na scenie międzynarodowej".

Ale przystąpienie Polski jest także ważne dla Unii: "Polska jest zdecydowanie największym spośród krajów przystępujących. Mam nadzieję, że wejdą wszystkie, ale poszerzenie nie byłoby pełne bez udziału Polski" - powiedział Cook, który stoi obecnie na czele zrzeszenia partii socjaldemokratycznych w UE.

Jego zdaniem, wymiar gospodarczy integracji europejskiej jest bardzo ważny, bowiem "niebywały sukces Unii w ustanawianiu jednolitego rynku silnie pobudził handel między nami, inwestycje w naszych zakładach przemysłowych i tworzenie nowych miejsc pracy. Polska ma wszelkie dane po temu, żeby z tego również skorzystać".

Jednak oczywiście "trzeba pamiętać, że unia nie polega tylko na więzach gospodarczych, to jest również unia polityczna, mająca umożliwić nam wypowiadanie się na arenie międzynarodowej o szerszych problemach, które nas wszystkich dotyczą, takich jak na przykład ochrona globalnego środowiska dzięki protokołowi z Kioto".

Cook sprzeciwiał się udziałowi Wielkiej Brytanii w interwencji zbrojnej w Iraku, ale uważa, że zarówno Londyn jak i Warszawa miały prawo zająć stanowisko, jakie zajęły i że nikt nie ma prawa uzależniać przyjęcia nowych członków od ich postawy w sprawie Iraku.

"Uważałem, że można było uniknąć wojny w Iraku, ale musimy respektować suwerenne prawo każdego kraju do własnych poglądów" - zapewnił Cook.

Dodał jednak, że chciałby, żeby Unia odgrywała ważną rolę w sprawach międzynarodowych. "Dlatego jest ważne, żeby była w stanie zajmować wspólne stanowisko w imieniu całej Europy. Powinniśmy zostawić z tyłu podziały w Europie, które osłabiały nas wszystkich. A to nie zostanie zrealizowane, dopóki Polska nie stanie się częścią Europy" - podkreślił Cook.

Jacek Safuta

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Cook: Przystąpienie Polski do UE bardzo ważne