Coraz bliżej ideału

opublikowano: 24-02-2015, 00:00

Komisja Europejska od lat optuje za uproszczeniem procedur związanych z zakładaniem nowych firm w państwach członkowskich.

Efekty? Dość pozytywne. Z opublikowanych danych wynika, że w ciągu kilku minionych lat udało się skrócić średni czas, potrzebny na uruchomienie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, i zmniejszyć związane z tym koszty. W 2007 r. było to odpowiednio 12 dni i 485 EUR; natomiast w roku 2014 już 5 dni i 313 EUR.

W ubiegłym roku na zmniejszenie średniego czasu zakładania firm duży wpływ miały uproszczenia wprowadzone w Czechach (1-5 dni) i w Szwecji (nadal aż 10 dni), zaś do poprawy statystyk w zakresie kosztów formalizowania działalności gospodarczej przyczyniły się zwłaszcza Bułgaria (obecnie 28-56 EUR) i Grecja (86 EUR). W Polsce firmę formalnie można założyć w 1 dzień, w przeliczeniu kosztuje to 120 UR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy