Coraz chętniej przelewamy ekspresem

opublikowano: 08-08-2014, 00:00

Liczba i wartość przelewów natychmiastowych rośnie zarówno w systemie Krajowej Izby Rozliczeniowej, jak i firmy Blue Media.

W lipcu za pośrednictwem systemu Express Elixir Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) zrealizowano ponad 88 tys. przelewów natychmiastowych na kwotę 380 mln zł. To oznacza ponadtrzykrotny wzrost liczby takich przelewów w porównaniu z ubiegłorocznym lipcem (28,8 tys.). Ponad dwa razy większa jest natomiast ich wartość, która w analogicznym okresie rok temu sięgała 167 mln zł. Klienci banków, które wdrożyły System Płatności BlueCash sopockiej firmy Blue Media, w lipcu dokonali 133,4 tys. przelewów na kwotę 100 mln zł. W lipcu ubiegłego roku kwota przelewów wynosiła 60,9 mln zł, a ich liczba 81,8 tys.

— Przelewy natychmiastowe nie są już tylko rozwiązaniem wykorzystywanym w sytuacjach awaryjnych, kiedy trzeba w ostatniej chwili zapłacić rachunek za energię czy spłacić ratę kredytu, ale również narzędziem usprawniającym zarządzanie płynnością finansową dla firm — wyjaśnia rosnącą popularność przelewów natychmiastowych Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR.

Sebastian Ptak, członek zarządu Blue Mediów, prognozuje natomiast, że do końca 2015 r. System Płatności BlueCash będzie mógł się pochwalić 5 mln przetworzonych transakcji. Przy tym warto zwrócić uwagę, że obecnie w Blue Media funkcjonują nie jeden, ale dwa systemy płatności natychmiastowych. Pierwszy, BlueCash, umożliwia przelewanie pieniędzy niebezpośrednio — przechodzą one przez rachunki pośredniczące. Można je zlecać z poziomu strony internetowej systemu albo za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej.

W listopadzie 2012 r. firma uruchomiła jednak kolejny system, o nazwie System Płatności BlueCash (SPBC), którego uczestnicy mogą, tak jak w systemie Express Elixir Krajowej Izby Rozliczeniowej, przelewać pieniądze bezpośrednio z rachunku nadawcy na rachunek odbiorcy. Uczestnikiem nowego systemu jest 36 banków. Przelewy można realizować również do banków, które nie wdrożyły nowego systemu. BlueCash docelowo ma zostać wygaszony i zastąpiony przez nowy System Płatności BlueCash. Na razie pierwszy umożliwia realizację przelewów natychmiastowych do tych banków, które nie wdrożyły jeszcze SPBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu