Coraz ciemniej na GPW

Jakub Ozdowski
opublikowano: 30-09-2008, 09:28

Fala pesymizmu, która szczególnie mocno udzieliła się wczoraj inwestującym na Wall Street, dotarła nad Wisłę. Wyprzedaż na GPW, póki co, nie jest jednak równie tragiczna jak za Atlantykiem.

WIG20 na otwarciu stracił ponad 3 proc. W poniedziałek, główny warszawski indeks zjechał w pierwszych minutach około 0,5 proc. W Europie jest jednak znacznie gorzej. Tuż po godzinie 9-tej najmocniej w dół szedł bułgarski Sofix, tracąc ponad 7 proc.

Wśród blue chipów najgorzej znów wypada sektor bankowy. Tuż po otwarciu największy polski bank – Pekao -  tracił 3,59 proc. Równie fatalnie wypada PKO, zniżkując 3,16 proc. Spadkom nie opierają się również BZ WBK i BRE, taniejące odpowiednio o 3,2 proc. i 3,9 proc. Przecenie ulega również Getin spadając o 3,9 proc.

Na dzisiejszej sesji nie radzą sobie również mniejszej banki notowane nad Wisłą. Bank Handlowy spada o 3,1 proc., Millennium traci 1,9 proc., Bank BPH oddaje 6,9 proc. Nie rozpoczął się jeszcze handel akcjami ING.

W WIG20 głębokiej przecenie podlegają również sektory surowcowy i energetyczny. Nie bez powodu. Na światowych giełdach mocno tanieją surowce. Ropa naftowa notowana w Londynie wciąż mocno spada i tuż po godzinie 9-tej kosztowała „zaledwie” 93,47 dolarów za baryłkę, a miedź zeszła już do 6314 USD za tonę. Podaż bezlitośnie rzuca na kolana KGHM, który znów najmocniej traci ze wszystkich blue chipów. Po poniedziałkowej prawie 12 proc. przecenie lubińska spółka oddaje dzisiaj kolejne 6 proc. Tym samym akcje spółki są najtańsze od ponad dwóch lat. Spadkom nie opierają się również CEZ (- 4,2 proc.), PKN Orlen (-3 proc.) oraz Lotos (- 2,7 proc.), PGNIG (- 4,4 proc.). Jako papier defensywny, nienajgorzej wypada TPSA, która tanieje o 0,2 proc.

O godz. 9:20 WIG20 małymi krokami odrabiał straty, tracąc 1,82 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Coraz ciemniej na GPW