Coraz goręcej w Projprzemie

opublikowano: 14-04-2016, 16:32

Spółka wniosła do sądu o zakaz wykonywania prawa głosu przez największego akcjonariusza.

Największym akcjonariuszem Projprzemu jest inna spółka giełdowa – Grupa Kapitałowa Immobile. Posiadając 22,2 proc. akcji dysponuje 17,5 proc. głosów. Na początku kwietnia 2016 r. ogłosiła wezwanie na papiery, dzięki którym osiągnęłaby 32,4 proc. głosów. Zapisy w wezwaniu maja zacząć się 21 kwietnia.

Pozew sądowy przeciwko Immobile zarząd Projprzemu motywuje działaniem Immobile w porozumieniu z innymi akcjonariuszami Projprzemu.

„Przyczyną złożenia pozwu jest uzasadnione podejrzenie, iż Grupa Kapitałowa Immobile dokonała naruszenia przepisów ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, w szczególności dotyczących notyfikacji, o której mowa w art. 69 powołanej ustawy. Powództwo ma na celu ochronę praw akcjonariuszy mniejszościowych” – czytamy w komunikacie Projprzemu.

Dzień wcześniej spółka wydała dwa inne komunikaty. W jednym zarząd zanegował cenę w wezwaniu. W drugim poinformował, że zostało ogłoszone po tym jak Projprzem otrzymał i utajnił informację o otrzymaniu propozycji przejęcia core biznesu.

Immobile jest w sporze z innymi akcjonariuszami od grudniowego NWZA Projprzemu. Jeszcze niedawno żądało zwołania na 20 kwietnia 2016 r. kolejnego NWZA. Chciało odwołać przewodniczącego rady nadzorczej Eryka Karskiego, który podczas NWZA z grudnia 2015 r. został wybrany bez żadnych głosów sprzeciwu i wstrzymujących się (Immobile głosowało grupami) oraz prezesa Władysława Pietrzaka. Wniosek o NWZA wycofało po tym jak sąd wstrzymał wykonanie uchwał grudniowego NWZA zabezpieczając powództwo Dariusza Skrockiego, wybranego do rady głosami Immobile. Sąd apelacyjny to zabezpieczenie uchylił i Immobile zostało na lodzie.

Inni znaczący akcjonariusze Projprzemu to osoby fizyczne – trzy dysponują akcjami uprzywilejowanymi, uprawniającymi do 25,7 proc. głosów na WZA - oraz fundusze. Przed grudniowym NWZA Noble Funds, Aviva Investors Poland, i Pioneer Pekao zawiązały porozumienie dysponujące 24,5 proc. akcji i 19,3 proc. głosów.

O tym co się dzieje w Projprzemie pisaliśmy w artykule Uroki wezwania na Projprzem.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane