Coraz większe fuzje i przejęcia

GN
opublikowano: 23-05-2011, 00:00

W pierwszym kwartale liczba transakcji na świecie wzrosła o 25 proc. Polska jest na radarach inwestorów.

W pierwszym kwartale liczba transakcji na świecie wzrosła o 25 proc. Polska jest na radarach inwestorów.

Firmy łączą się i kupują na potęgę — wynika z raportu Allen Overy, kancelarii wyspecjalizowanej w obsłudze tego typu transakcji. W pierwszym kwartale na świecie doszło do 501 transakcji o wartości 532,3 mld (1,6 bln zł). Wprawdzie liczba wzrosła w ciągu roku tylko o 4 proc., ale wartość aż o 26 proc. Jarosław Iwanicki, partner w Allen Overy, tłumaczy to poprawą nastrojów inwestorów związaną z odbiciem gospodarki, łatwiejszym dostępem do finansowania i dużymi zasobami gotówki w firmach. W naszym regionie doszło do 21 transakcji o wartości 27,3 mld USD (82 mld zł) — w porównaniu z pierwszym kwartałem 2010 r. wzrosła o 139 proc.

— Polski rynek fuzji i przejęć ma się dobrze zwłaszcza na tle tego, co dzieje się w regionie. Jest dużo transakcji, z których część to duże i średnie: Polkomtel, Emitel, Kamis czy aktywa energetyczne Vattenfalla — mówi Jarosław Iwanicki.

W tym roku padły rekordy — Żabkę sprzedano za 1,6 mld zł, a niedługo potem fundusz Montagu kupił Emitela za 1,7 mld zł.

— Rynek napędzają prywatyzacje oraz to, że inwestorzy mają bardzo dużo pieniędzy. Firmy w czasie kryzysu nie inwestowały i zgromadziły spore zapasy gotówki. Są także fundusze, które powstały w 2007 r., nie inwestowały i teraz muszą to nadrobić. Przedsiębiorcy korzystają z dobrej koniunktury i wysokich wycen i wychodzą z biznesów — mówi Jacek Byrt, partner Azimutus, firmy doradadzającej przy fuzjach .

Dzięki dużym transakcjom nad Wisłę ściągają największe fundusze, a biura otwierają giganci bankowości inwestycyjnej. Czy zostaną dłużej?

— Polska gospodarka znacząco urosła, a wraz z nią firmy, i dlatego więcej dużych przejęć. Ciężko liczyć na transakcje skali do Polkomtela, ale liczba dużych transakcji będzie rosła —dodaje Jarosław Iwanicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu