Coraz większy tłok na drodze po kapitał

Kamil Zatoński, Kinga Żelazek
19-04-2004, 00:00

Jeszcze przed wakacjami na giełdzie zadebiutować może ponad 10 spółek. Będzie w czym wybierać.

Wiosna przynosi ożywienie na rynku pierwotnym. Jutro po raz pierwszy w notowaniach Giełdy Papierów Wartościowych pojawi się DGA Doradztwo Gospodarcze, spółka, która od początku uczestniczyła w naszej akcji „Z Pulsem na giełdę”. Na ostatniej prostej przed debiutem są już GTC i Techmex. W najbliższych dniach ich śladem podąży kolejnych kilka spółek. A to nie koniec.

Pełne ręce roboty

— W przyszły poniedziałek pod obrady Komisji Papierów Wartościowych i Giełd trafi sześć wniosków o wprowadzenie spółek do publicznego obrotu — informuje Michał Stępniewski, rzecznik KPWiG.

Najprawdopodobniej chodzi o Inter Cars, Elstar Oils, JC Auto, Torfarm, Artman i Hygienikę, których prospekty emisyjne złożono w komisji najwcześniej i które zapowiedziały debiut na maj bądź czerwiec. Nadzór giełdowy ma sporo pracy, bo na jego rozpatrzenie czeka już dziewięć innych prospektów. Do końca kwietnia napłyną jeszcze dwa: IT-ATM i Compu Rzeszów. W czerwcu — Atlanty Poland, a w lipcu — wrocławskiej firmy budowlanej Koelner.

— Piszemy prospekt. Powinien być gotowy do końca maja, w czerwcu wszystkie dokumenty mają trafić do KPWiG — zapowiada Dariusz Mazur, prezes Atlanty, firmy handlującej bakaliami.

Już zdecydowali...

Kalendarz swojej drogi po kapitał wyznaczył już także Wojciech Rybka, prezes i właściciel Drozapolu-Profil, bydgoskiego dystrybutora wyrobów hutniczych.

— Wybraliśmy firmę doradczą, w tym tygodniu spotykamy się z przedstawicielami trzech biur maklerskich, spośród których wybierzemy oferującego akcje. Do końca maja zakończymy proces przekształcenia firmy w spół- kę akcyjną — wylicza Wojciech Rybka.

Jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, we wrześniu i październiku spółka przeprowadzi road show i zapisy na akcje, a pod koniec III kwartału zadebiutuje na giełdzie. Władze firmy postanowiły podwyższyć wartość emisji o 10 mln zł, do 25-35 mln zł.

— Chcemy poszerzyć sieć oddziałów, planujemy też przejęcia kilku firm z branży — wyjaśnia prezes Drozapolu.

...jeszcze się wahają

Kilka innych spółek wciąż rozważa, czy giełda to dla nich najlepszy sposób zdobycia kapitału. W takiej sytuacji są np. EuroMedi-Care, KIM Group, Travelplanet.pl i Brilux.

— Na razie znajdujemy więcej argumentów za niż przeciw publicznej ofercie. Decyzja zapadnie na przełomie roku 2004-05 — mówi Jarosław Leszczyński, wiceprezes prywatnego szpitala EuroMediCare.

— Najpóźniej do wakacji podejmiemy decyzję — zapowiada tymczasem Tomasz Moroz, wiceprezes internetowego biura podróży Travelplanet.pl.

Specjaliści twierdzą, że dobra koniunktura na rynku pierwotnym utrzyma się przynajmniej do końca roku. Spółki nie obawiają się, że z powodu późniejszej emisji dla nich może zabraknąć kapitału.

— Nasza oferta jest na tyle dobra, że nie powinno być problemów z uplasowaniem emisji nawet w 2005 r. — mówi Bartosz Ceglarski z Briluxa, dystrybutora sprzętu oświetleniowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Kinga Żelazek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Coraz większy tłok na drodze po kapitał