Cormay zrobił zakupy we Włoszech

  • Alina Treptow
opublikowano: 13-02-2013, 00:00

Za 63 mln zł spółka dostanie połowę akcji Diesse, producenta odczynników i sprzętu diagnostycznego. Wkrótce dokupi resztę.

PZ Cormay, giełdowy ekspert od testów diagnostycznych, utrzymuje średnią prędkość: jedna akwizycja na półtora roku. Po miesiącach zapowiedzi grupa (poprzez szwajcarską spółkę zależną Orphee) sfinalizowała transakcję zakupu zachodnioeuropejskiej firmy. Wybór padł na Diesse, włoskiego producenta testów i sprzętu diagnostycznego. Za połowę jego akcji podwarszawska grupa zapłaci 15 mln EUR (63 mln zł).

— Umowa sprzedaży zostanie podpisana do końca tygodnia. W ciągu półtora roku zamierzamy dokupić resztę akcji — zapowiada Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay.

Jak przekonuje prezes, akwizycja ma same plusy. Po pierwsze, uzupełni portfolio o nowe testy i sprzęt diagnostyczny — Cormay zwiększy udział przede wszystkim w immunologii oraz mikrobiologii. Po drugie, przed giełdową spółką otworzą się drzwi na rynki zachodnioeuropejskie.

— Włochy, Francja i Wielka Brytania są dla nas szczególnie interesujące. Diesse sprzedaje również w USA i Chinach — dodaje Tomasz Tuora. W 2011 r. przychody Diesse wyniosły 22 mln EUR, EBITDAprzekroczyła 5 mln EUR, a zysk netto 2 mln EUR. Według szacunków Cormaya, przychody całej diagnostycznej grupy przekroczą po przejęciu w 200 mln zł, nie uwzględniając wzrostu organicznego, wynoszącego dotychczas 20 proc. Analitycy pozytywnie oceniają transakcję.

— Cormay realizuje strategię, a nowy nabytek uzupełnia jego portfolio o testy, które do tej pory musiał kupować na zewnątrz. Teraz sam będzie je produkował, co powinno pozytywnie wpłynąć na marże — twierdzi Renata Miś, dyrektor działu inwestycji w Infinity. Ekspert zwraca też uwagę, że nowy nabytek powiększy sieć sprzedaży Cormaya na Zachodzie, co będzie mogło zostać wykorzystane przy dystrybucji innowacyjnego analizatora krwi BlueBox, który zadebiutuje pod koniec roku. Diesse może się też pochwalić 40 patentami. — Co istotne, w laboratoriach firmy trwają prace nad kolejnymi — mówi Renata Miś.

Poza zrealizowaną właśnie akwizycją i wprowadzeniem na rynek analizatora krwi BlueBox ważnym elementem strategii Cormaya ma być rynek chiński. Spółka ma już oddział w Chinach dzięki przejęciu w 2011 r. irlandzkiej firmy Audit Diagnostics.

— W tym roku chcemy założyć tam spółkę i pełną parą ruszyć ze sprzedażą. Rynek chiński ma być naszym numerem jeden — zapowiada Tomasz Tuora.

Z ziemi włoskiej i vice versa

Włochy są drugim po Niemczech, partnerem handlowym Polski wśród krajów UE, z około 5-procentowym udziałem w obrotach z krajami UE ogółem. W 2011 r. ich wartość była rekordowa i przekroczyła 15,5 mld EUR — eksport do Włoch wyniósł 7,3 mld EUR, zaś import 8,2 mld EUR. Polsko-włoska współpraca jest zdominowana przez przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, spożywczy oraz farmaceutyczny. Na koniec 2011 r. wartość włoskich inwestycji w Polsce przekroczyła 8,2 mld EUR. Za ponad połowę odpowiada koncern Fiat. Kolejnym dużym inwestorem z Polski jest bank Unicredit, do którego należy Bank Pekao. Polskie inwestycje we Włoszech są znacznie mniejsze — na koniec 2011 r. zostały oszacowane na 400 mln EUR. Inwestycją na południu Europy może się pochwalić m.in. Boryszew, który ponad dwa lata temu kupił włoskie zakłady Maflow, specjalizujące się w produkcji przewodów klimatyzacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane