Cornelius mniej daje za CHS

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 14-06-1999, 00:00

Cena za Częstochowską Hutę Szkła, proponowana przez, Stšlzle Oberglas, austriacką spółkę koncernu Cornelius Grupp, spadła co najmniej o połowę od 1990 roku, kiedy inwestor , złożył pierwszą ofertę kupna fabryki. Austriacy liczą, że uda im się przejąć hutę za symboliczną złotówkę.

Austriacy zażądali w 1988r. renegocjacji pakietu socjalnego. Według oferenta, w 1998 roku strata huty zwiększyła się z 1,3 do 6 mln ATS (1,8 mln zł).

— Częstochowskiej hucie grozi upadłość. W tej sytuacji zmieni się też nasza oferta. Będziemy renegocjować również pakiet socjalny — podkreśla Jšrg Trźbl, asystent zarządu Stšlzle Glas, spółki prowadzącej w imieniu Corneliusa inwestycje w Polsce.

Inwestor chciałby w ciągu sześciu miesięcy po przejęciu zakładu zwiększyć jego obroty do 36 mln zł rocznie (120 mln ATS) i rozwinąć eksport.

80 proc. akcji CHS należy do Agencji Prywatyzacji, którą Skarb Państwa upoważnił do sprzedaży pakietu częstochowskiej spółki. Prawdopodobnie wkrótce AP ogłosi w tej sprawie nowy przetarg.

— Potrzebujemy inwestora, ponieważ fabryka wymaga modernizacji. W ciągu dwóch-trzech lat powinniśmy przeznaczyć na nią około 200 mln zł — tłumaczy Jerzy Rogocz, prezes CHS.

W 1990 roku inwestor chciał zapłacić za zakład z Częstochowy 100 mln ATS ( 30 mln zł wg obecnego kursu). Obroty huty nie przekraczały wówczas 27 mln zł. Na inwestycje w zakład Austriacy zamierzali przeznaczyć kolejne 30 mln zł. Pakiet socjalny obejmował 270 pracowników huty. Do sfinalizowania rozmów nie doszło, bowiem MSP zastrzegło, że w przypadku niewywiązania się z umowy koncern zapłaci karę równą 80 proc. zaproponowanych kwot.

W drugim przetargu Austriacy zaproponowali już 60 mln ATS, ale MSP nie zmieniło warunków.

W kolejnym podejściu to właśnie inwestor może dyktować warunki. Jeżeli AP kolejny raz odrzuci ofertę Austriaków, inwestor może się zainteresować np. hutą Fenix z Piotrkowa Trybunalskiego. Na prywatyzację czeka również ostatnia państwowa huta opakowań szklanych w Orzeszu, która jest największym konkurentem CHS w produkcji butelek dla przemysłu farmaceutycznego. W tej grupie wyrobów do CHS, która produkuje też opakowania szklane dla przemysłu spożywczego, należy połowa rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cornelius mniej daje za CHS