Credit Agricole sprzeda polisy

Tomasz Brzeziński
opublikowano: 25-08-2006, 00:00

Francuska grupa zamierza rozwijać u nas działalność ubezpieczeniową. Projektem pokieruje Sławomir Bilik, do niedawna szef AXA Avanssur.

Francuska grupa Credit Agricole, która jest w Polsce właścicielem m.in. Lukas Banku i Europejskiego Funduszu Leasingowego, była już współwłaścicielem krajowej firmy ubezpieczeniowej. Poprzez spółkę EFL Service miała blisko 50 proc. udziałów w giełdowym TU Europa. W połowie 2003 r. Francuzi odsprzedali jednak akcje drugiemu głównemu akcjonariuszowi: znanemu inwestorowi Leszkowi Czarneckiemu.

Austriacki sprint

Zapowiadali wówczas, że po sfinalizowaniu transakcji wystąpią do nadzoru o licencję dla towarzystwa ubezpieczeń majątkowych i na życie. Nie zrobili tego, co nie oznacza, że zrezygnowali z planów wejścia na rynek. Z naszych informacji wynika, że próbowali pójść na skróty. Na początku 2005 r. interesowali się zakupem dwóch spółek ubezpieczeniowych Benefia (wcześniej Fiat Ubezpieczenia) o łącznych przychodach 115 mln zł. Benefia TU Majątkowych specjalizuje się w sprzedaży polis komunikacyjnych, z kolei Benefia TUnŻ czerpie gros przychodów z bancassurance.

Ich właścicielowi, czyli grupie Toro Targa Assicurazioni (będącej w rękach włoskiej grupy wydawniczej De Agostini), zależało na jak najszybszej sprzedaży polskich spó-łek. Efekt? Francuzów ubiegł austriacki koncern Wiener Städtische, który przejął obie spółki za 22,5 mln EUR (około 90 mln zł). Czy po porażce grupa Credit Agricole wystąpi o licencje, czy też działalność oprze na mających notyfikacje polskiego nadzoru jej irlandzkie spółki Finaref (majątkową i na życie)? Tego nie udało nam się wczoraj ustalić.

Francuski transfer

Z naszych informacji wynika, że szefem projektu ma zostać Sławomir Bilik, który do niedawna był prezesem polskiego oddziału AXA Avanssur (wcześniej przez wiele lat był prezesem AXA Assistance — obecnie Interpartner Assistance). Po latach bezskutecznych zabiegów o zakup firmy działającej w Polsce (m.in. o PZU i Wartę) Francuzi postanowili zbudować biznes od podstaw. Oddział AXA Avanssur miał, jako druga firma w Polsce, zajmować się sprzedażą polis komunikacyjnych w systemie direct (przez telefon i internet). Sławomir Bilik był odpowiedzialny za jego organizację, jednak po kilku miesiącach niespodziewanie zmienił pracodawcę. Nasze źródła twierdzą, że pracę dla Credit Agricole ma zacząć z początkiem września. On sam nie chciał tego komentować.

— Jestem na wakacjach. Służę informacjami od 4 września — powiedział Sławomir Bilik.

O transferze nie chce na razie mówić polski oddział AXA Avanssur.

— W najbliższym czasie opublikujemy komunikat — ucina Agnieszka Dąbrowska, dyrektor marketingu AXA Avanssur.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Brzeziński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy