CSFB: PKB Polski wzrósł w III kwartale do 3,5 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-11-2005, 07:44

Analitycy CSFB szacują wzrost polskiego PKB w III kwartale na poziomie 3,5 proc. licząc w skali roku. Ich zdaniem, motorem wzrostu był przyrost eksportu i inwestycje prywatne; natomiast ożywienie konsumpcji gospodarstw domowych było umiarkowane.

Analitycy CSFB szacują wzrost polskiego PKB w III kwartale na poziomie 3,5 proc. licząc w skali roku. Ich zdaniem, motorem wzrostu był przyrost eksportu i inwestycje prywatne; natomiast ożywienie konsumpcji gospodarstw domowych było umiarkowane.

Jak napisali w swoim środowym komentarzu, ożywienie w III kwartale nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy Centralnej przypisują poprawie wyników strefy euro i odporności tego regionu na skutki spowolnienia w krajach Dwunastki.

Z opublikowanych we wtorek przez Eurostat danych wynika, że w III kwartale wzrost gospodarczy w strefie euro i całej Unii Europejskiej wyniósł 0,6 proc. w ujęciu kwartalnym.

"Podstawowa dynamika wzrostu jest silna i przyspiesza w regionie Europy Centralnej i utrzyma się przez najbliższe dwa lata, zwłaszcza w Czechach i na Słowacji" - podkreślają eksperci CSFB.

Według nich, "mocna dynamika wzrostu zmniejsza potrzebę i zawęża pole do dalszego poluzowywania stóp procentowych, zwiększając zarazem perspektywę ich zwyżki".

Oficjalne dane o polskim PKB za III kwartał mają być ogłoszone 29 listopada; 30 listopada zaplanowane jest comiesięczne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. W II kwartale - licząc rok do roku - wzrost polskiego PKB wyniósł 2,8 proc., a w I kwartale - 2,1 proc.

Z wstępnych danych opublikowanych przez ministerstwa finansów Słowacji, Węgier i Czech wynika, że polska gospodarka w III kw. rozwijała się znaczenie wolniej od pozostałych.

Słowackie ministerstwo finansów przewiduje wzrost PKB w III kwartale na 6,2 proc. rdr wobec 5,1 proc. w II. kwartale, węgierskie spodziewa się wzrostu PKB w III kwartale o 4,6 proc. w skali roku wobec 4,1 proc. w poprzednim kwartale, zaś czeskie za cały br. oczekuje wzrostu PKB w ujęciu średniorocznym o 4,8 proc. wobec 4,4 proc. w 2004 roku. W II kwartale gospodarka czeska wzrosła o 5,1 proc. w skali roku, a w I kwartale o 4,7 proc. rdr.

Perspektywę dla całego regionu Europy środkowo-wschodniej analitycy CSFB nazywają obiecującą, wskazując przy tym na duże inwestycje zagraniczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane