Czytasz dzięki

CSFB: PKB Polski wzrośnie w II półroczu o 4 proc. r/r

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-09-2005, 14:09

Analitycy CSFB oczekują stopniowego ożywienia popytu na inwestycje w drugim półroczu w Polsce. W opublikowanych w środę prognozach na IV kwartał tego roku przewidują, że PKB w drugim półroczu wzrośnie rok do roku o blisko 4 proc. wobec 2,8 proc. rok do roku w II kwartale 2005 r.

Analitycy CSFB oczekują stopniowego ożywienia popytu na inwestycje w drugim półroczu w Polsce. W opublikowanych w środę prognozach na IV kwartał tego roku przewidują, że PKB w drugim półroczu wzrośnie rok do roku o blisko 4 proc. wobec 2,8 proc. rok do roku w II kwartale 2005 r.

Ich zdaniem, mimo silnego złotego, motorem wzrostu pozostanie eksport.

Analitycy wskazali, że od połowy tego roku rośnie dynamika płac sięgając ok. 4 proc. rok do roku. Sprzyja to wzrostowi konsumpcji gospodarstw domowych z 1,6 proc. rok do roku w pierwszym półroczu. Zyski firm powinny okazać się wsparciem dla stopniowego ożywienia inwestycji do 5-6 proc. rok do roku w drugim półroczu.

CSFB spodziewa się, że do końca roku Rada Polityki Pieniężnej obniży podstawowe stopy procentowe o dalsze 50 punktów bazowych do 4 proc. z 4,5 proc.

W opinii analityków, stopa inflacji towarów i usług konsumpcyjnych do wczesnych miesięcy 2007 roku pozostanie poniżej 2,5 proc. Ceny żywności charakteryzuje spora fluktuacja, ale silna złotówka neutralizuje skutki drogiej ropy.

Jak podkreślili, założony w tym roku maksymalny próg deficytu budżetowego (3,8 proc.) PKB zostanie zrealizowany, ale perspektywa w średnim czasie jest mniej obiecująca.

CSFB wskazał na wzrost zobowiązań finansowych państwa w związku z przyjęciem przez Sejm ustaw o zwrocie VAT za materiały budowlane, emeryturach górniczych (w latach 2006-08 w proporcji do PKB stanowiących 1,8 proc. oraz 0,5 proc).

"Ustawy zmniejszają pole manewru nowego rządu i znacznie podnoszą założony w projekcie budżetu plan deficytu (3,3 proc. PKB) (...)" - stwierdzili.

"Oczekujemy, że deficyt w proporcji do PKB liczony według metodologii ESA 95 zmniejszy się do 3,4 proc. w 2006 roku z 3,6 proc. w 2005 roku. Nadal występuje ryzyko rocznego lub dwuletniego poślizgu w stosunku do zakładanego obecnie na 2009 rok terminu wprowadzenia euro" - dodali analitycy.

Jak poinformowali, saldo obrotów na rachunku obrotów bieżących po raz pierwszy jest zbilansowane, dzięki eksportowi, który rośnie w tempie 13 proc. rok do roku, co idzie w parze z napływem zagranicznych inwestycji.

CSFB zwrócił uwagę, iż Polska spłaciła przed czasem 4,5 mld euro z sięgającego 12,5 mld euro zadłużenia w Klubie Paryskim. W 2006 roku rząd zaplanował emisję euroobligacji na 6 mld euro. W krótkim czasie CSFB oczekuje, że agencje Standard & Poor's oraz Fitch podniosą rating walutowy Polski w walutach obcych.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane