CSFB rekomenduje: KUPUJ akcje PKN Orlen

Marek Druś
23-04-2002, 10:20

Analitycy Credite Suisse First Boston powtórzyli rekomendację KUPUJ dla akcji PKN Orlen. W raporcie z 19 kwietnia cenę docelową akcji spółki oszacowano na 26 zł.

Akcje PKN Orlen straciły od początku roku ok. 1,6 proc., co oznacza, że ich notowania były gorsze od osiągniętego w tym samym czasie wyniku indeksu WIG 20 oraz największego regionalnego przedstawiciela branży, węgierskiego MOL-a. Zdaniem analityków CSFB zdecydowały o tym obawy niekorzystnego wpływu na działalność spółki Skarbu Państwa. Inwestorzy niepokoili się ponadto o skutki ewentualnego połączenia spółki z Rafinerią Gdańską oraz zmian w strukturze własnościowej Polkomtela.

Autorzy raportu są zdania, że wspomniane wyżej obawy są już uwzględnione w cenie papierów PKN Orlen, co powinno przemawiać za wzrostem ich kursu w najbliższym czasie.

Spadek notowań udziałów PKN Orlen miał również związek z przedstawionymi przez spółkę wynikami. Choć jej zyski spadły w ubiegłym roku o połowę, dwukrotnie wzrósł operacyjny cash flow. CSFB uznał za osiągnięcie spółki w ubiegłym roku poprawę wyniku sprzedaży detalicznej oraz działania zmierzające do redukcji jej kosztów.

Zdaniem analityków CSFB, wyniki PKN Orlen będą coraz lepsze w miarę poprawy koniunktury na rynku europejskim oraz wzrostu popytu na rynku krajowym.

- Jesteśmy przekonani, że PKN skorzysta w związku z poprawą koniunktury, zwiększając swój udział zarówno w rynku handlu hurtowego jak i detalicznego. Prognozujemy wzrost zysku spółki o 41 proc. do 625 mln zł na koniec tego roku (według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości) – napisano w raporcie CSFB.

Według analityków, wartość podstawowej części firmy liczona metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF) wynosi 22 zł na akcję. Uwzględniając wartość udziałów spółki w Polkomtelu sięgającą 4,1 zł na akcję, oszacowano cenę docelową papierów PKN Orlen na 26 zł.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CSFB rekomenduje: KUPUJ akcje PKN Orlen