Cuda nowoczesnej medycyny

opublikowano: 05-07-2016, 22:00

Rozwój medycyny postępuje błyskawicznie. Liczy się fachowa wiedza i możliwości technologiczne.

Lekarze z Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt przeprowadzili eksperymentalną operację wszczepienia endoprotez psu z amputowanymi łapami. Przeprowadzony niespełna miesiąc temu zabieg zakończył się sukcesem. Suczka, której amputowano tylne łapki, biega już na „nowych” nogach.

— Zarówno w przypadku człowieka, jak i zwierząt coraz trudniejsze przypadki udaje nam się zoperować i przywrócić do normalnego funkcjonowania. Shila [imię operowanego psa — przyp. red.] jest tylko dowodem na to, jak duży krok do przodu zrobiły medycyna i nowe technologie. Oczywiście jesteśmy tylko zapleczem technicznym dla chirurgów, dając im nowe możliwości — mówi Leszek Olbrzymek, prezes firmy Humanprototype, działającej w Puławskim Parku Naukowo- -Technologicznym. Spółka Humanprototype ma już na koncie ponad 100 wyprodukowanych implantów dla ludzi i zwierząt po wypadkach i nowotworach. Wyprodukowała też implant żuchwy — niedawno wszczepiono go ukraińskiemu żołnierzowi, który na skutek postrzału doznał poważnych obrażeń ciała.

— Dzięki realizowanemu przez Miasto Puławy projektowi „Rozbudowa potencjału badawczego Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego” możemy korzystać z najnowocześniejszego oprogramowania służącego do projektowania implantów z wykorzystaniem tomografii komputerowej. Mamy też dostęp do parku maszynowego, dzięki któremu możemy precyzyjnie te implanty wykonać. Największymi beneficjentami tych innowacyjnych rozwiązań technologicznych są pacjenci — zaznacza Leszek Olbrzymek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Cuda nowoczesnej medycyny