Cukier osłodzi przecenę ropy

Oczekiwane zniżki cen ropy mogą nie pozwolić na wzrost indeksów surowcowych. Drożeć mają szansę bardziej niszowe surowce

Od początku roku cukier przeceniono już ponad 28 proc., co plasuje surowiec wśród najsłabiej spisujących się w tym okresie. Trwająca od września 2016 r. bessa przyspieszyła za sprawą wyższej od oczekiwań podaży ze strony Tajlandii i Indii (czytaj w ramce poniżej). Jednak, zdaniem dwóch uczestników majowejankiety „Pulsu Biznesu”, obecna nadprodukcja cukru jest już uwzględniona w cenach, a kolejne tygodnie powinny przynieść odbicie jego notowań z blisko trzyletniego dołka. Po tym, jak w kwietniu surowcowemu indeksowi Bloomberg Commodity nie udało się trwale wyjść najwyżej od 2015 r., ankietowani nie są równie mocno przekonani co do korzystnych perspektyw rynków surowcowych jako całości.

— W maju kluczowymi czynnikami dla rynków towarowych będą zachowanie obligacji USA i powiązane z tym zachowanie dolara — zauważa jedynie Marcin Kiepas, analityk niezależny.

Analitycy zapowiadają pogorszenie koniunktury na surowcach energetycznych, które od początku roku ciągnęły rynek w górę. Zdaniem dwóch specjalistów, lidera rankingu Mateusza Groszka z Admiral Markets oraz Marcina Kiepasa, warto obstawić osunięcie się cen ropy WTI z dwuipółletniego szczytu. Bartosz Sawicki z TMS Brokers zapowiada przecenę gazu ziemnego. Przeciwnego zdania co do perspektyw ropy jest jednak Dorota Sierakowska z DM BOŚ.

Na rozstrzygnięcie, kto miał rację, trzeba będzie zapewne zaczekać aż do czerwcowego szczytu OPEC. To na nim producenci zdecydują, czy przedłużyć obowiązywanie cięć produkcji, po tym, gdy zrealizowały one cel doprowadzenia rynku do równowagi. Z jednej strony, zbyt sztywne podejście OPEC może przejściowo podbić ceny na tyle, że ruszy nowa fala podaży ropy łupkowej z USA. Z drugiej jednak, Bank of America ML ostrzega, że już same zakłócenia produkcji członków kartelu (zwłaszcza Wenezueli i Angoli) mogą skutkowaćwyjściem cen ropy brent powyżej 80 USD za baryłkę.

Żaden z ekspertów nie odważył się obstawić kierunku, w którym podąży rynek aluminium. Od czasu nałożenia przez USA sankcji na koncern Rusal śledzenie notowań metalu przypomina przejażdżkę kolejką górską. Wprawdzie Amerykanie złagodzili stanowisko, zapowiadając zdjęcie sankcji pod warunkiem, że Oleg Deripaska odda kontrolę nad aluminiowym potentatem, jednak ten już zapowiedział, że nie ma takich planów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy