Cyfrowa ziemia obiecana dla informatyków

opublikowano: 10-08-2016, 22:00

Maszyny tkackie zastąpiły zaawansowane rozwiązania IT. Łódź staje się mekką nowych technologii.

Centrum Technologii Informatycznych to nowa jednostka Politechniki Łódzkiej, która wspiera dydaktykę w dziedzinie systemów ICT (teleinformatyka). Nowoczesne laboratoria są dostępne dla studentów wszystkich wydziałów uczelni. Tak włodarze Łodzi próbują sobie radzić z problemem, który dotyka wielu miast w Polsce, także wojewódzkich — brakiem wystarczającej liczby wykwalifikowanych specjalistów i menedżerów IT. Co równie interesujące — średnia wynagrodzeń tych fachowców wynosi tutaj 11,8 tys. zł brutto, czyli o 15 proc. mniej niż w innych regionach. Mimo to są oni z warunków zatrudnienia zadowoleni, na co wskazuje raport opracowany przez firmę Antal i Urząd Miasta Łodzi.

iStock

— Ważne jest nie to, ile się zarabia, ale ile zostaje w kieszeni. A — jak podkreślali nasi respondenci — skromniejsze stawki rekompensują im niższe koszty życia. To jedna z najważniejszych zalet miasta przekładająca się na domowy budżet mieszkańców — zaznacza Agnieszka Wójcik, menedżerka Antala. Możliwości rozwoju zawodowego, edukacja i życie kulturalne to kolejne atuty Łodzi. Nic dziwnego, że 15 proc. ankietowanych rozważyłoby wyjazddo tego miasta za pracą. Niezdecydowanych w tej sprawie jest 17 proc. badanych.

— Sektor IT napędza rozwój gospodarczy, dlatego cieszy nas, że przedstawiciele tej branży tak dobrze postrzegają miasto, doceniają jego uroki i atrakcje. Mówią, że co rusz natykają się tu na nowe, nieodkryte miejsca. Twierdzą, że Łódź pozwala im odnosić sukcesy zawodowe i realizować pasje — mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. Również przedsiębiorcy z branży technologicznej mają powody do satysfakcji. Jak zaznaczają, Łódź to przykład dobrej współpracy administracji z sektorem IT. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane