Cykl o prawie dla przedsiębiorców coraz bliżej

opublikowano: 06-05-2019, 22:00

Co i jak załatwić w CEIDG, co daje Konstytucja biznesu, jak starać się o fundusze unijne — to tylko część zagadnień drugiej edycji akcji MPiT i PARP.

Po raz kolejny Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) wspólnie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przeprowadzi serię konferencji z przedsiębiorcami na temat ważnych dla nich zmian w prawie. Podobne spotkania odbyły się w ubiegłym roku. Tegoroczną edycję cyklu 20 spotkań — pod hasłem: „Prawo do przedsiębiorczości — małe firmy, wielkie zmiany” — zaplanowano na przełomie maja i czerwca.

Konferencje odbędą się w największych miastach Polski. Przedsiębiorcy będą mogli dowiedzieć się, jak skorzystać z rozwiązań wprowadzonych w ostatnim czasie. Uczestnicy dowiedzą się np. o prawach należnych przedsiębiorcom, w tym m.in. o gwarancjach, jakie daje im Konstytucja biznesu, i o uprawnieniach, które przysługują im podczas kontroli. Osoby planujące założenie firmy zapoznają się z ulgami z tym związanymi, a mali przedsiębiorcy poznają zasady korzystania z preferencji w ubezpieczeniach społecznych, czyli z tzw. małego ZUS. Wszyscy będą mogli poznać funkcjonalności Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy. Został on uruchomiony 1 lipca 2018 r. na stronie internetowej www.biznes.gov.pl.

Jest to system informatyczny, za pomocą którego można dopełnić formalności związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Przy jego pomocy można uzyskać informacje o pozyskiwaniu potrzebnych funduszy, zasadach ubiegania się o zezwolenia, koncesje, a także złożyć odpowiednie wnioski. Konferencje przybliżą ponadto wiedzę o tym, co można załatwić online w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) oraz jak sprawdzić wiarygodność płatniczą kontrahenta i przyspieszyć swoje sprawy w urzędzie. Podczas spotkań zostaną przedstawione ułatwienia wprowadzone w Pakiecie MŚP, będzie też mowa o znaczeniu regulowania sukcesji w firmach, korzyściach płynących ze skrócenia okresu przechowywania i elektronizacji akt pracowniczych. Przedsiębiorcy usłyszą o zasadach funkcjonowania Pracowniczych Planów Kapitałowych.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— W ubiegłym roku w 80 spotkaniach wzięło udział prawie 6 tys. przedsiębiorców. W zebranych wówczas ankietach i rozmowach z przedsiębiorcami pojawiły się nowe propozycje usprawnień dla firm. Część wzięliśmy na warsztat przy projektowaniu kolejnych regulacji, które weszły w życie 1 stycznia tego roku — informuje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Podczas spotkań przedsiębiorcy będą mogli uzyskać odpowiedzi na pytania i wątpliwości związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przedstawiciele PARP powiedzą o możliwościach wsparcia polskich firm z funduszy unijnych i poinformują o usługach Centrum Rozwoju MŚP.

— Chcemy pomagać i wspierać przedsiębiorców w najlepszym wykorzystaniu wprowadzanychudogodnień prawnych i administracyjnych. Taką możliwość dają spotkania z cyklu „Prawo do przedsiębiorczości”. Nasz udział w inicjatywie resortu przedsiębiorczości to naturalna konsekwencja misji agencji — podkreśla Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.

Więcej informacji:

Szczegółowy harmonogram spotkań i informacje na temat konferencji i zmian dla firm można znaleźć na stronie:

www.prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu