Cytat dnia

JKW
opublikowano: 04-05-2010, 00:00

Zarząd NBP: Gdyby minister finansów uznał za zasadne uzyskanie przez Polskę dostępu do elastycznej linii kredytowej w związku z wystąpieniem czynników fiskalnych, to NBP będzie gotów poprzeć starania rządu.

Narodowy Bank Polski, kierowany przez Piotra Wiesiołka, zgodził się na przedłużenie linii kredytowej w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Od kilku tygodni chciał tego rząd, ale umowę blokował bank centralny pod przewodnictwem zmarłego pod Smoleńskiem Sławomira Skrzypka. Tymczasowy prezes zakończył ten spór, ostatecznie godząc się na przedłużenie linii.

Skąd ta zmiana frontu? Nieoficjalnie mówi się, że akceptacja NBP dla pożyczki to skutek kompromisu między bankiem a Radą Polityki Pieniężnej (linia za niższą wpłatę z zysku NBP do budżetu). Zarząd NBP odcina się od tych doniesień. Sugeruje, że opinii co do umowy z MFW nie zmienił ("Ponowne ubieganie się o linię nie jest zasadne" — napisał w komunikacie), lecz jedynie poszedł na rękę rządowi, gdyby ten ze względów fiskalnych takiej współpracy z MFW potrzebował. Rząd po komunikacie NBP nie potwierdził jednoznacznie, czy decyduje się na linię kredytową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane