Czarne prognozy dla złotego kruszcu

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 25-06-2013, 00:00

W scenariuszu makro, który obstawia większość analityków, złoto potanieje do 1 tys. USD za uncję — prognozuje Goldman Sachs.

Zdaniem Damiena Courvalina i Jeffreya Curriego, analityków banku, cena kruszcu spadnie w tym roku do 1,3 tys. USD za uncję, a w przyszłym do 1050 USD. Prognozę uzasadniają oczekiwanym ograniczeniem QE i szybszą podwyżką stóp procentowychprzez Fed, niż spodziewali się dotychczas ekonomiści.

Analitycy wprawdzie nie negują kontynuacji skupu złota przez banki centralne, ale uważają, że nie będzie on wystarczający, aby zrównoważyć spadek cen.

Złoto staniało w tym roku o 23 proc. i wiele wskazuje na to, że może to być największy roczny spadek ceny od 1981 r. Kruszec tak tani był ostatnio we wrześniu 2010 r.

Dalszej przeceny oczekuje nie tylko Goldman Sachs, ale też inne banki inwestycyjne. Wcześniej takie prognozy ogłosiły Credit Suisse i Societe Generale. Zdaniem ekonomistów pierwszej instytucji, pod koniec roku uncja złota będzie kosztowała średnio 1,2 tys. USD. Credit Suisse zakłada natomiast, że cena spadnie do 1,1 tys. USD w ciągu 12 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane