Czas dokupić Ferrum

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 18-12-2003, 00:00

Nowy inwestor na razie ograniczy się do kupna niespełna 50 proc. akcji huty. Więcej nie potrzeba, by kontrolować spółkę.

Grupa Nystal, działająca w branży hutniczo-stalowej, dostała zgodę nadzoru giełdowego na przekroczenie progu 33 proc. głosów na walnym zgromadzeniu giełdowej Huty Ferrum, specjalizującej się w produkcji rur. To zielone światło do ogłoszenia wezwania.

— Ogłosimy je jeszcze w tym roku, a prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu — mówi Grzegorz Krawczyk, prezes Nystalu.

Nystal już wcześniej podpisał porozumienie dotyczące sprzedaży akcji Ferrum z ING Bankiem Śląskim, który objął 49,6 proc. kapitału huty w ramach procesu restrukturyzacji jej długów. Inwestor ze Świętochłowic kupił już od pierwszy pakiet 9,9 proc. akcji Ferrrum, bo na tyle zezwalały mu przepisy obowiązujące na rynku publicznym. Na resztę papierów Nystal musi już ogłosić publiczne wezwanie.

— Interesuje nas objęcie do 50 proc. kapitału Ferrum. Na razie nie mamy planów przekraczania tego progu. To wystarczy, aby kontrolować spółkę — dodaje Grzegorz Krawczyk.

Tym bardziej że Nystalowi dobrze współpracuje się z pozostałymi akcjonariuszami katowickiej huty.

Prezes Krawczyk nie chce ujawniać dokładnej oferty cenowej na akcje Ferrum. Mówi jedynie, że kurs nie będzie specjalnie odbiegał od giełdowej wyceny tych papierów, która oscyluje w pobliżu 2,60-2,85 zł.

Ferrum jeszcze niedawno było w poważnych kłopotach. Między 2000 a 2002 r. spółka poniosła w sumie 87 mln zł strat. Dopiero restrukturyzacja finansowa, pozbawiając ją balastu długów, powoli wyprowadza hutę na prostą.

— Jej portfel zamówień na 2004 r. będzie większy niż w tym roku — zapewnia Grzegorz Krawczyk.

Ferrum już teraz wykazuje zysk na sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Czas dokupić Ferrum