Czas na konsolidację euro

Mariusz Potaczała
opublikowano: 06-11-2000, 00:00

Czas na konsolidację euro

Europejski Bank Centralny ponownie interweniował w obronie euro. Podobnie jak w przypadku pierwszej interwencji, posunięcie ECB było zaskoczeniem dla rynku. W piątek aktywność inwestorów była niska z powodu święta w Japonii. Dea-lerzy oczekiwali ponadto na publikację raportu z amerykańskiego rynku pracy, rezygnując z otwierania pozycji. Z kolei zaplanowane na wtorek wybory prezydenckie — w powszechnym przekonaniu — zmniejszały prawdopodobieństwo interwencji.

W JEJ wyniku kurs wzrósł do poziomu EUR/USD 0,8800. Według wstępnych szacunków, ECB kupił od 1,5 do 2 mld euro. Nie są to duże kwoty, ale ponowna interwencja ma duże znaczenie psychologiczne. Świadczy, że bank jest zdeterminowany, by bronić kursu.

TYM RAZEM ECB przeprowadził interwencję na własną rękę. Welteke, prezes Bundesbanku, tuż po interwencji poinformował, że ECB nie zwracał się z prośbą o udział do banków centralnych G7. Prawdopodobnie obawiał się, że nie uzyska wsparcia.

KURS euro zyskiwał na wartości już od początku tygodnia. Optymistycznie zareagował na dane wskazujące o dość gwałtownym spowolnieniu wzrostu gospodarczego w USA. Po publikacji PKB za trzeci kwartał, w tym tygodniu poznaliśmy wskaźnik nastroju konsumentów i ankietę NAPM, wskazujące na spadek optymizmu konsumentów i producentów. Dopiero lepsze od oczekiwanych dane o wzroście wydajności przerwały serię złych informacji dla dolara. Kurs wspólnej waluty w relacji do dolara zyskał w ciągu tygodnia 4,5 proc., podnosząc się z poziomu 0,8400 na początku tygodnia do 0,8800 w piątek, po interwencji ECB.

OPTYMIZM kupujących spowodował, że rynek skupił się na złych sygnałach dla dolara, natomiast nienajlepsze dane dla euro, jak chociażby spadek indeksu PMI szósty miesiąc pod rząd, były ignorowane. Obrazuje to zmianę psychologii rynku, jaka dokonała się w trakcie ostatnich dni.

PO INTERWENCJI ECB spekulanci będą bardziej ostrożni otwierając krótkie pozycje w euro. Z drugiej strony interwencja spowodowała, że kurs zbliżył się do ważnego poziomu oporu 0,8800/50. Przebicie tej bariery podaży będzie w najbliższym tygodniu trudne. Dlatego spodziewamy się konsolidacji kursu przy poziomie 0,8700/20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Czas na konsolidację euro