Czas na zaległy urlop

Albert Stawiszyński
opublikowano: 09-03-2007, 00:00

Pracownicy mają trzy tygodnie na wykorzystanie zaległych urlopów z 2006 roku. Jeśli firma tego nie dopilnuje, to czeka ją kara.

Pracownicy mają trzy tygodnie na wykorzystanie zaległych urlopów z 2006 roku. Jeśli firma tego nie dopilnuje, to czeka ją kara.

Obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu niewykorzystanego w poprzednim roku wynika z art. 168 kodeksu pracy. Ustalanie terminu takiego urlopu firma powinna uzgodnić z pracownikiem. Bywa jednak, że nie udaje się zawrzeć porozumienia. Czy firma może narzucić pracownikowi termin pójścia na zaległy urlop?

— Narzucenie terminu urlopu wypoczynkowego przez pracodawcę jest możliwe jedynie w okresie wypowiedzenia umowy o pracę — wyjaśnia Piotr Wojciechowski z Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).

Pracodawca, który nie udzielił zaległego urlopu wypoczynkowego do 31 marca następnego roku, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karno-administracyjnej za wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Pojawił się co prawda wyrok Sądu Najwyższego, zgodnie z którym możliwość jednostronnego skierowania pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy „zależy od okoliczności, a te mogą być rozmaite” (taką okolicznością może być np. ogólna niechęć pracownika do korzystania z urlopu), ale pamiętajmy, że wyroki zapadają przy okazji oceny określonych stanów faktycznych i nie zastępują ogólnych norm prawa.

Niewykorzystanym urlopom mają prawo się przyjrzeć inspektorzy PIP.

— Za niedopełnienie obowiązku związanego z wykorzystaniem zaległego urlopu inspektor może nałożyć na pracodawcę mandat do 1 tys. zł. Jeśli zaległości urlopowe są rażące, to może także sporządzić wniosek do sądu grodzkiego o ukaranie pracodawcy. Wówczas grzywna może wynieść do 5 tys. zł — tłumaczy Piotr Wojciechowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu