Czerwona Europa, tracą futures

WST
15-06-2009, 13:38

Nowy tydzień na światowych giełdach zaczął się dla inwestorów niezbyt dobrze. Od spadków ruszył handel w Azji. Co prawda największy dalekowschodni parkiet, rynek w Tokio stracił „jedynie” 0,95 proc., jednak przeceny w Hongkongu czy Singapurze były zdecydowanie boleśniejsze.

Również największe zachodnioeuropejskie giełdy dołączyły do spadkowej tendencji. Od rana zniżkują indeksy w Londynie, Paryżu i Frankfurcie.

Zdaniem analityków i maklerów, przyczyn pogorszenia nastrojów należy upatrywać w rosnącym przekonaniu inwestorów, że obecne ceny akcji przewyższyły zdecydowanie prognozy związane z przyszłymi zyskami spółek. W efekcie ostatnich spekulacji, wskaźnik MSCI World Index znalazł się na najwyższym poziomie od czterech lat (w odniesieniu do zysków).

W gronie notowanych spółek mocniejszej przecenie poddają się walory wyemitowane przez koncerny surowcowo-paliwowe. Spada cena akcji takich potentatów jak BHP Billiton czy Rio Tinto. To następstwo zniżki cen miedzi (w Szanghaju o maksymalny dopuszczalny dzienny limit), na fali spekulacji, że podaż może przewyższyć popyt z Chin. Z kolei spadek notowań ropy wymusił zniżkę kursów gigantów rafineryjnych z Shellem na czele.

Pod kreską toczy się wymiana papierów szwajcarskiego Holcima. Drugi na świecie pod względem wielkości producent cementu zgodził się przejąć australijski oddział należący do Cemex SAB. Kwotę transakcji ustalono na 1,61 mld USD.

Powody do zadowolenia mają za to udziałowcy Technip. Analitycy Goldman Sachs Group podnieśli rekomendację dla akcji spółki świadczącej usługi serwisowe w branży wydobywczej z „neutralnie” do „atrakcyjnie”. Ten sam bank inwestycyjny wsparł notowania Aker Solutions. Zaleca on obecnie „kupowanie” akcji największej norweskiej spółki inżynieryjnej.

Za oceanem spada wycena kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd. Zapowiada to niestety ujemne otwarcie dzisiejszej sesji na Wall Street. Już końcówka minionego tygodnia zasugerowała wzrost niepewnośni rynku i możliwe wystąpienie korekty technicznej.

Z trafiających dzisiaj na parkiet danych makro warto zwrócić uwagę na odczyt wskaźnika NY Empire State za czerwiec (oceniający perspektywy biznesowe w najbliższych 6 miesiącach w okręgu nowojorskim), napływ do USA kapitałów długoterminowych w kwietniu oraz indeks rynku nieruchomości publikowany przez NAHB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Czerwona Europa, tracą futures