Czesi chcą przejąć zbrojeniowy biznes Iveco

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2025-05-23 13:25

Czechoslovak Group (CSG) złożyło niewiążącą ofertę przejęcia IDV, producenta pojazdów wojskowych należącego do włoskiego Iveco, donosi Reuters.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że czeska spółka zbrojeniowa oferuje za IDV „dużo więcej” niż 1,5 mld EUR, które zaproponowały włoski koncern zbrojeniowy Leonardo i niemiecki Rheinmetall.

Według włoskich mediów, zainteresowane przejęciem IDV są również hiszpańska spółka zbrojeniowa Indra oraz fundusze Bain i KPS.

Według biura maklerskiego Equita, włoski koncern Leonardo nadal jest faworytem rywalizacji o IDV. Analitycy uważają, że wycena spółki na poziomie 1,5 mld EUR jest uważana za minimum.

Akcje Iveco drożeją o 5,4 proc. na giełdzie w Mediolanie. Od początku roku kapitalizacja włoskiego producenta ciężarówek i autobusów zwiększyła się już o 86 proc.

Europejskie spółki zbrojeniowe drożeją mocno w tym roku w związku z planami rządów trwałego zwiększenia wydatków na zbrojenia. Powodem jest zmiana sytuacji geopolitycznej w wyniku wojny ukraińsko-rosyjskiej oraz naciski USA na zwiększenia przez państwa NATO udziału wydatków na zbrojenia w PKB. Branżowy STOXX Total Market Aerospace & Defense wzrósł w tym roku jak dotąd o prawie 45 proc. Paneuropejski Stoxx Europe 600 zwiększył wartość w tym samym czasie o niespełna 9 proc.

Czechoslovak Group (CSG) powstało w latach 90. XX wieku, twórcą spółki był Jaroslav Strand, który początkowo handlował sprzętem wojskowym z demobilu, a następnie rozwijał firmę m.in. inwestując w produkcję amunicji i broni. W 2018 roku CSG przejął syn Jaroslava, Michal Strnad. Wśród najbardziej znanych produktów koncernu są ciężarówki Tatra oraz pistolety CZ produkowane przez spółkę zależną Česká zbrojovka.

W kwietniu CSG poinformowało o potrojeniu w ubiegłym roku zysku dzięki zwiększeniu dostaw na Ukrainę oraz do państw NATO. Spółka osiągnęła rekordowy wynik wysokości 526,1 mln EUR. Przychody wzrosły o 131 proc. do 4 mld EUR.