Czytasz dzięki

Czesi wykupują grunty pod budowę autostrad

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-08-2005, 17:58

W ciągu najbliższych 5-6 lat czeskie państwo przeznaczy na wykup gruntów pod budowę nowych autostrad i dróg szybkiego ruchu około 6 miliardów koron, tj. ok. 813 mln złotych - poinformował media minister finansów - Bohuslav Sobotka.

W ciągu najbliższych 5-6 lat czeskie państwo przeznaczy na wykup gruntów pod budowę nowych autostrad i dróg szybkiego ruchu około 6 miliardów koron, tj. ok. 813 mln złotych - poinformował media minister finansów - Bohuslav Sobotka.

    Tylko w roku 2006 na wykup gruntów pod już istniejącymi autostradami i drogami (co likwidowało zaległości formalno-prawne po poprzednich ekipach rządowych) gabinet przeznaczyć chce 250 milionów koron.

    75 mln koron z tej kwoty otrzyma ministerstwo transportu na wykup terenów pod autostradami i drogami szybkiego ruchu. Pozostała suma trafi do urzędów wojewódzkich z przeznaczeniem na uporządkowanie spraw majątkowych związanych z gruntami, przez które prowadzą drogi niższych kategorii.

    Minister Sobotka powiedział, że poprzednie rządy nie rozwiązywały problemów własności terenów zabranych na budowę dróg. Ciągle więc nie są jeszcze załatwione uzasadnione roszczenia wielu osób, które są właścicielami terenów, przez które prowadzą trakty komunikacyjne.

    Inna sytuacja dotyczy nowo budowanych dróg w Czechach. Dyrekcja Dróg i Autostrad od roku 2000 właścicielom gruntów, przez które prowadzą nowe trasy komunikacyjne, wypłaciła już ponad 4 miliardy koron (ok. 542 mln złotych).

    Sieć autostrad w Czechach liczy obecnie 560 kilometrów, a do końca roku 2006 ma rozszerzyć się o kolejnych 90 kilometrów. Obecnie w budowie jest sześć odcinków autostrad. Zaawansowane są prace nad trasami o łącznej długości ponad 100 kilometrów. Na prace budowlane na nich wydanych zostanie do końca roku 2006 ponad 40 miliardów koron.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane