Czeski miliarder ma apetyt na Ciech

KMK
opublikowano: 15-05-2012, 00:00

Kolejny zagraniczny inwestor zainteresowany polską chemią kontaktuje się z doradcami resortu skarbu.

Wokół prywatyzacji Puław, Azotów Tarnów i Ciechu dzieje się coraz więcej. Z nieoficjalnego źródła PAP wynika, że zainteresowany udziałami w Ciechu jest Zdenek Bakala, czeski miliarder i właściciel NWR. Jak podaje inne źródło agencji, w ministerstwie trwają rozmowy doradców Zdenka Bakali z przedstawicielami resortu skarbu.

— Jeżeli inwestor rzeczywiście jest zainteresowany, to przejęcie Ciechu może dojść do skutku. Pytanie, czy inwestor chciałby kupić cały pakiet od skarbu państwa — ocenia Tomasz Kasowicz, analityk Erste Securities.

Skarb kontroluje bezpośrednio 38,72 proc. akcji Ciechu. Objął walory po 19,2 zł. To dolna granica ceny w ewentualnym wezwaniu. Zdaniem analityka, dla spółki prywatny inwestor byłby lepszy niż państwowy.

— Taki inwestor przywiązuje większą wagę do biznesu i stwarza możliwość dokapitalizowania spółki. Gdyby doszło do przejęcia, Ciech z pewnością czekałaby ostrzejsza niż obecnie restrukturyzacja — mówi Tomasz Kasowicz.

Zdenek Bakala to kolejny prywatny gracz zainteresowany polską chemią. O chętnych na Puławy i Azoty Tarnów pisaliśmy wcześniej na łamach „PB”.

Jak wynika z nieoficjalnychinformacji, jest wśród nich Michał Sołowow, właściciel czterech giełdowych spółek i jeden z najbogatszych Polaków. Udziałem w prywatyzacji sektora chemicznego bardzo poważnie zainteresowany jest też Acron, rosyjski potentat na rynku nawozów mineralnych. Więcej o prywatyzacyjnych szansach giełdowych firm chemicznych powiedział wczoraj Rafał Baniak, wiceminister skarbu.

— Kontaktują się z nami doradcy ze spółek krajowych i zagranicznych, zainteresowanych udziałem w prywatyzacji branży chemicznej. Podtrzymuję zapowiedź, że do końca wakacji czekamy na ogłoszenie wezwania na te spółki przez potencjalnych zainteresowanych — powiedział PAP Rafał Baniak.

Ogłaszając stanowisko MSP w marcu 2012 r., wiceminister zadeklarował również, że jeśli do połowy roku chętni się nie zgłoszą, rozważy sprzedaż akcji spółek chemicznych na giełdzie.

W kwietniu Paweł Tamborski, inny wiceminister skarbu, informował, że resort sonduje rynek pod kątem potencjalnych nabywców strategicznych dla spółek sektora chemicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KMK

Polecane