Czterech na szefa GDDKiA

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 25-04-2006, 00:00

Dziś zbiera się komisja konkursowa, która ma wybrać szefa dyrekcji. Do walki stanęły osoby, które już budowały drogi w Polsce.

W większości państwowych instytucji i spółek rządzą p.o. Podobnie jest w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), ale ta sytuacja wkrótce może się zmienić.

— Na 25 kwietnia szef służby cywilnej wyznaczył pierwsze posiedzenie komisji, która przeprowadzi postępowanie konkursowe — informuje Teresa Jakutowicz, nomen omen p.o. dyrektora biura informacji i promocji w resorcie transportu.

Tak jak chce rząd

Do konkursu stanęli: Zbigniew Kotlarek, Aleksander Bacciarelli, Janusz Fota i Andrzej Urbanik. Który z nich ma największe szanse?

Zbigniew Kotlarek pełni obecnie obowiązki generalnego dyrektora. Jego poglądy na budowę dróg i autostrad w wielu elementach wydają się zbieżne z zamierzeniami rządowymi. Wielokrotnie na przykład negatywnie oceniał budowę A1 Gdańsk — Toruń w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Pytanie polityczne

Pozostali kandydaci zarządzali budową autostrad w okresie rządów AWS.

Aleksander Bacciarelli był 5-6 lat temu zastępcą generalnego dyrektora dróg publicznych. Pracował przy opracowaniu programu, który zakładał zarządzanie nie tylko autostradami, ale także innymi drogami przez prywatne podmioty.

„Pytaniem politycznym nadchodzących lat będzie, czy nowy rząd zechce przekroczyć możliwości dostępnych źródeł finansowania, tj: budżetu, pomocy UE itd., i sięgnąć szerzej po prywatne finansowanie i zarządzanie budową dróg krajowych” — napisał na własnej stronie internetowej.

W 2001 r. szefem generalnej dyrekcji był też Janusz Fota. W okresie prezydentury Lecha Kaczyńskiego w Warszawie był szefem Zarządu Dróg Miejskich. Obecnie pracuje w PPL.

Z kolei Andrzej Urbanik był szefem Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad. Współpracował m.in. przy negocjowaniu aneksu do umowy koncesyjnej z Autostradą Wielkopolską, dzięki któremu powstała pierwsza w Polsce prywatna autostrada Nowy Tomyśl — Konin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu