Czterodniowy tydzień pracy okazał się w sam raz

Perpetual Guardian, firma z Nowej Zelandii, działająca w branży usług finansowych i zatrudniająca około 240 osób, z dumą obwieściła, że eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy zakończył się pełnym sukcesem.

Perpetual Guardian, firma z Nowej Zelandii, działająca w branży usług finansowych i zatrudniająca około 240 osób, z dumą obwieściła, że eksperyment z czterodniowym tygodniem pracy zakończył się pełnym sukcesem. Nowy system pracy testowano w marcu i kwietniu. Spółka zobowiązała pracowników do pracy przez cztery dni w tygodniu po osiem godzin, ale płaciła im tak, jak do tej pory, czyli za pięć dni. Niektórzy eksperci stukali się w głowę, wieszcząc spadek produktywności, gorsze wyniki, rozleniwienie i inne kataklizmy.

Po zakończeniu eksperymentu pracowników Perpetual Guardian wzięli pod lupę naukowcy ze szkoły biznesu przy University of Auckland, którzy badali ich również przed rozpoczęciem próby. Wyniki dowodzą, że zmiana przyniosła pozytywne skutki — zmniejszył się poziom stresu, łatwiej było zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, ale przede wszystkim podniosła się jakość pracy i zaangażowanie. Innymi słowy, satysfakcja ludzi jest większa — zarówno w domu, jak i w biurze. Przekłada się to na lepsze skupienie w czasie pracy. Rada Perpetual Guardian otrzymała raport, który ma zainicjować dyskusję na temat możliwości wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy na stałe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu