Czy dane ISM uratują dolara?

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 03-12-2020, 11:34

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się finalnie nad kreską, a notowania kontaktów terminowych w dniu dzisiejszym stabilizują się w okolicy ostatnich szczytów. Nieco gorzej sytuacja wygląda w przypadku niemieckiego Daxa, który w pierwszych minutach czwartkowego handlu osuwa się poniżej 13300 pkt.

Nadzieje na rozpoczęcie pierwszych szczepień w przyszłym tygodniu powinny jednak wciąż stwarzać pozytywne środowisko dla cen akcji. Dodatkowo perspektywa luzowania fiskalnego w USA będzie sprzyjać bardziej ryzykownym aktywom. Opublikowane w godzinach porannych finalne dane PMI dla sektora usługowego już nikogo nie powinny niepokoić, bowiem nie różnią się one od wstępnych odczytów, a nawet okazały się nieco lepsze.

Indeks PMI dla sektora usługowego spadł w listopadzie do 41.7 pkt. z 46.9 pkt. odnotowanych w październiku i wstępnego odczytu na poziomie 41.3 pkt. Z rynkowego punktu widzenia o wiele ważniejsze będą publikowane po południu dane ISM dla sektora usługowego w USA. Tam wstępne dane PMI wskazywały na przyspieszenie tempa poprawy koniunktury gospodarczej w minionym miesiącu, a wskaźnik wzrósł do 57.7 pkt. z 56.9 pkt. Mediana prognoz rynkowych dla danych ISM zakłada spadek do 56.0 pkt. z 56.6 pkt. poprzednio.

Wydarzeniem ostatnich godzin jest jednak dalsza silna deprecjacja dolara i wzrost kursu EURUSD powyżej 1.21. Potencjalnie relatywnie lepsze dane z USA mogłyby wyhamować skalę przeceny USD wobec wspólnej waluty, szczególnie, że już za tydzień EBC ma przedstawić kolejny pakiet działań zmierzających do pobudzenia gospodarki, a tak wysokie notowania euro utrudniają odbudowę po przejściu pandemii. Zapewne w krótkim terminie potencjał do zwyżek ulega stopniowemu wyczerpaniu.

Na rynku ropy naftowej widać poprawę nastrojów związaną z nadziejami na zawarcie porozumienia dotyczącego wydobycia ropy w przyszłym roku przez największych producentów. Cały czas jednak toczy się spór pomiędzy Arabią Saudyjską i innymi przedstawicielami kartelu o to czy poluzować limity tak jak pierwotnie planowano z początkiem 2021 czy wstrzymać się trzy miesiące w oczekiwaniu na silniejsze odbicie aktywności. Złoto natomiast kontynuuje odbicie i zmierza w kierunku pierwszej strefy oporu zlokalizowanej w okolicach 1850 USD. Uwzględniając jednak perspektywę dalszej stymulacji monetarnej w Eurolandzie czy impuls fiskalny w USA potencjał to wzrostów nie powinien tam się wyczerpać.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane