Czy deweloperzy odmrożą inwestycje magazynowe

AZA
opublikowano: 28-07-2009, 00:00

W drugim kwartale 2009 r. w sektorze magazynowym nastroje się poprawiły: koszty najmu stoją w miejscu, a popyt rośnie.

W drugim kwartale 2009 r. w sektorze magazynowym nastroje się poprawiły: koszty najmu stoją w miejscu, a popyt rośnie.

Firmy, które szukają magazynów na wynajem, a z powodu kryzysu odłożyły plany rozwoju, wróciły do negocjacji i finalizują umowy. Inne wstrzymały się z inwestycjami. Takie są wnioski najnowszego raportu dotyczącego sektora magazynowego, opracowanego przez firmę Cushman Wakefield.

Łącznie w całej Polsce jest około milion mkw. wolnych magazynów. Najwięcej w Szczecinie, Chorzowie, Błoniach, Sochaczewie, Mszczonowie, Strykowie, Piotrkowie Trybunalskim i Wrocławiu. W sumie pustostany to aż 16,5 proc. magazynów, a to zniechęca deweloperów do rozpoczynania kolejnych inwestycji.

Ale są też optymistyczne informacje. Przez trzy ostatnie miesiące przybyło transakcji najmu o 30 proc. wobec pierwszego kwartału. Prawie 92 proc. to nowe umowy, a reszta — przedłużenie dotychczasowych. Najczęściej transakcje dotyczyły atrakcyjnie położonych obiektów najwyższej klasy we Wrocławiu, w Warszawie i na Górnym Śląsku.

Zdaniem ekspertów z Cushman Wakefield, ograniczanie inwestycji i wzrost popytu mogą sprawić, że zasoby powierzchni na wynajem gwałtownie się skurczą. A to może w przyszłości spowodować wzrost czynszów. Następstwem zaś może być powrót deweloperów do realizacji wstrzymanych inwestycji.

309

tys. mkw. Tyle powierzchni magazynowej oddano w Polsce do użytku w drugim kwartale 2009 r. Prawie 133 tys. mkw. pozostawało jeszcze w budowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Czy deweloperzy odmrożą inwestycje magazynowe