Czy Fed z Bidenem mogą zaskoczyć?

Michał Stajniak, starszy analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 28-04-2021, 16:23

W środę sporo będzie się działo w kontekście amerykańskich rynków. Najpierw decyzja Rezerwy Federalnej, tydzień po sporym zaskoczeniu ze strony Banku Kanady. Następnie odbędzie się wystąpienie Joe Bidena, który zamierza zaprezentować kolejny duży program fiskalny, nastawiony głównie na edukację oraz finansowany podatkami. Oprócz tego kontynuacja wyników finansowych z Wall Street. Czy coś jest w stanie nas zaskoczyć?

Rezerwa Federalna opublikuje swoja decyzję o godz. 20, natomiast konferencja prasowa odbędzie się pół godziny później. Pomimo tego, że dane z USA pokazują znaczną poprawę sytuacji i oczywiście bardzo wysoką inflację pod względem miary CPI, to jednak nie powinniśmy oczekiwać żadnej zmiany.

Fed zazwyczaj komunikuje nadchodzące decyzje z większym wyprzedzeniem i na ten moment nie powinniśmy spodziewać się zwrotu w utrzymywanej od pewnego czasu strategii. Oczywiście pojawiają się pytania o to, czy już teraz nie dojdzie do jakiejś komunikacji, biorąc pod uwagę zeszłotygodniową decyzję Banku Kanady o zmniejszeniu programu skupu aktywów. Fed wie, że może być jeszcze na to za wcześnie, a wskazując na pewne kroki przyznałby, że wcześniej się mylił.

Działania w postaci planu wychodzenia z ultra luźnej polityki monetarnej będą przedstawione prawdopodobnie dopiero po publikacji nowych prognoz makroekonomicznych, co nastąpi w czerwcu. Niemniej, zawsze jest oczywiście miejsce do zaskoczenia. Wiadomo, że rynek akcyjny nie lubi zwyżek w stopach procentowych, dlatego ruchy w rentownościach dzisiejszego wieczoru mogą być kluczowe przy historycznych szczytach na Wall Street.

Oprócz tego już w nocy 29 kwietnia polskiego czasu Biden przedstawi swój kolejny plan fiskalny nastawiony na edukację. W zasadzie dużego zaskoczenia być nie powinno, gdyż o planie mówi się od dawna, Biały Dom wydał oświadczenie dotyczące dzisiejszego wystąpienia w którym wskazuje na plan o wartości 1,8 biliona dolarów, który ma być finansowany m.in. poprzez podniesienie stawki podatkowej od zysków kapitałowych powyżej 1 miliona. Jeśli Biden niczym nie zaskoczy, zmienność na kontraktach może być bardzo mocno ograniczona. Taki podatek może potencjalnie zniechęcić nieco bogatszych inwestorów do amerykańskiego rynku akcji i nieruchomości lub zachęcić ich do szukania dalszych luk w prawie w celu unikania opodatkowania.

To jeszcze nie koniec. Po sesji giełdowej wyniki za pierwszy kwartał opublikują Apple, eBay i Facebooka. Wczoraj raportami pochwaliły się Alphabet oraz Microsoft. Pozytywnie zaskoczył przede wszystkim właściciel Google’a, choć jednocześnie największy producent oprogramowania na świecie, czyli Microsoft, kolejny raz generuje ogromny wzrost w segmencie chmury obliczeniowej.

Sesja na Wall Street rozpoczęła się od czerwieni, ale dosyć szybko doszło do odrobienia strat. Najgorzej ma się Russell 2000, DJIA, natomiast Nasdaq znajduje się niewiele nad kreską. S&P 500 po godz. 16 zyskuje 0,21%. Z kolei w Europie WIG20 wywyższa się nad innymi indeksami. Godzinę przed zamknięciem zyskuje 1,5%, głównie dzięki spółkom energetycznym.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane