Czytasz dzięki

Czy może zabraknąć szampana?

AD
opublikowano: 19-11-2012, 12:56

Zbiory winogron, z których produkuje się francuskiego szampana są w tym roku najsłabsze od 40 lat! – donosi „Bloomberg BusinessWeek”.

Nie zagraża to wprawdzie ilości bąbelków dostępnych na Sylwestra 2012, ale może zagrozić szampańskiemu świętowaniu w latach następnych.

Zobacz więcej

Winogrona, z których produkuje się szampana były w tym roku wyjątkowo niszczone przez deszcz, grad i grzybice (FOT. Bloomberg)

Winnice we francuskiej Szampanii, gdzie może być produkowany oryginalny szampan, były w tym roku dewastowane przez deszcz, grad i grzyby. To odbije się na ilości tego trunku w latach przyszłych, bowiem cykl produkcyjny wynosi średnio 3 lata.

Oryginalnego szampana produkuje się na ograniczonym obszarze na północnym wschodzie Francji i to najczęściej z tylko 3 odmian winogron: chardonnay, pinot noir i pinot meunier, które nazywane są po prostu "szampanem".

Zebrane ręcznie grona najpierw poddaje się wstępnej fermentacji, takiej jak wszystkie inne wina, po czym na początku nowego roku następującego po zbiorach to wino podstawowe miesza się z innymi odmianami i butelkuje, gdzie przechodzi kolejną fermentacją z udziałem drożdży. To właśnie dodatek drożdży i cukru rozpoczyna tzw. fermentację pienistą, wskutek której w naturalny sposób powstaje w napoju dwutlenek węgla.

Do sprzedaży trafia dopiero szampan dojrzały, najczęściej 3 lata po zbiorach winogron, stąd obecne obawy niektórych, że w 2015 r. oryginalnego trunku będzie po prostu mniej.

Innym problemem producentów szampana jest spadek jego sprzedaży we Francji, która była dotąd jego głównym odbiorcą. Winnice ratują się eksportem lub obniżaniem cen, co „jest bardzo złe dla wizerunku szampana” – uważa Laetitia Delay, analityk z paryskiego Kepler Capital Markets.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy