Czy można odliczyć VAT mimo błędu na fakturze

opublikowano: 23-07-2019, 22:00

Sprawa, do której przystąpił rzecznik MŚP, zakończyła się wygraną podatnika ze skarbówką.

Nie można pozbawić podatnika prawa do odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) tylko dlatego, że nieprawidłowo opisał towary na fakturze. Taki wyrok wydał w tym miesiącu Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu, uwzględniając stanowisko unijnego trybunału, na które zwrócił uwagę Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (Rzecznik MŚP), przystępując do postępowania.

Jak podaje Biuro Rzecznika MŚP, sprawa miała źródło w zakwestionowaniu przez naczelnika urzędu skarbowego, a następnie dyrektora izby skarbowej prawa do odliczenia podatku naliczonego z powodu błędnego oznaczenia towarów na fakturach. Wrocławski sąd uchylił taką decyzję skarbówki, ale na skutek skargi kasacyjnej dyrektora izby Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) uchylił wyrok WSA.

Postępowanie zawieszono, gdyż w analogicznej sprawie WSA skierował pytanie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z uwagi na wątpliwości co do wykładni odpowiednich przepisów unijnej dyrektywy. Jej interpretacja oznaczała brak możliwości dokonania takiego odliczenia, mimo posiadania przez podatnika odpowiednich dowodów.

TSUE w wyroku z 13 grudnia 2018 r. uznał, że gdy wystawiono fakturę z błędnym opisem towarów, prawo do odliczenia VAT przysługuje podatnikowi, jeśli przed wydaniem decyzji w sprawie przedstawił organowi podatkowemu wyjaśnienia i dokumenty potrzebne do ustalenia faktycznego przedmiotu transakcji. Sprawa zakończyła się uchyleniem decyzji skarbówki. Wyrok nie jest prawomocny.

— W postępowaniu przesądzające było orzecznictwo UE, które wykoleiło profiskalne podejście urzędników. To pokazuje, jak długą i trudną drogę muszą przejść firmy, aby udowodnić swoje racje — komentuje dr Anna Zaręba-Faracik, dyrektor wydziału interwencyjno-procesowego w Biurze Rzecznika MŚP.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu